• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: nie będzie połączenia naftowych gigantów

Przegląd prasy: nie będzie połączenia naftowych gigantów
Foto: Lotos Foto: Rząd ma nowy plan co do Orlenu, Lotosu i PGNiG

Rząd wycofuje się z zapowiadanej fuzji Orlenu, PGNiG i Lotosu - donosi "Rzeczpospolita". Zamiast połączenia spółek, ma zostać wydzielona z nich działalność poszukiwawczo-wydobywcza (tzw. upstream) i przekazana do zupełnie nowej spółki bądź do PGNiG. Analitycy ostrzegają, że rafinerie pozbawione wydobycia będą podatne na wahania cen ropy.

Tydzień temu minister skarbu Dawid Jackiewicz powiedział, że rozpoczął pracę nad analizą połączenia PKN, Lotosu i PGNiG. Miałoby to pomóc uchronić spółki przed próbami przejęć.

Rzeczpospolita pisze w poniedziałek, że pojawiła się nowa koncepcja. "Rząd zrezygnuje z zapowiadanej fuzji PKN Orlen, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Grupy Lotos na rzecz nowego scenariusza, który zakłada wydzielenie z tych grup kapitałowych działalności poszukiwawczo-wydobywczej (tzw. upstream) i przekazanie jej do zupełnie nowej spółki bądź do PGNiG. Gazowy koncern ma bowiem największe doświadczenie w upstreamie" - czytamy w dzienniku.

Ryzyko dla finansów

Nowy pomysł spotkał się z krytyką ekspertów. Ostrzegają, że taki ruch odbije się na finansach państwowych koncernów. - Bez upstreamu Orlen i Lotos stracą dotychczasową elastyczność przychodów - mówi cytowany przez "Rz" Paweł Poprawa, ekspert Instytutu Studiów Energetycznych.

Dodaje, że posiadanie pionu wydobywczego i rafineryjnego pozwala koncernom przenosić w czasie spadków cen ropy ciężar budowy przychodów na segment produkcyjny, a gdy drożeje ropa – na segment upstreamowy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane