• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rusza Polska Grupa Górnicza. Największy producent węgla w Europie

Rusza Polska Grupa Górnicza. Największy producent węgla w Europie Odtwórz: Rusza Polska Grupa Górnicza. Największy producent węgla w Europie
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Foto: Podpisano dokumenty związane z powołaniem Polskiej Grupy Górniczej | Video: Rusza Polska Grupa Górnicza. Największy producent węgla w Europie

- To historyczny moment dla polskiego górnictwa, ale też dla gospodarki - powiedziała premier Beata Szydło w Katowicach. - Przede wszystkim dziękuję górnikom, którzy wykazali się zrozumieniem trudnej sytuacji. W obecności premier podpisano porozumienie w sprawie rozpoczęcia działalności Polskiej Grupy Górniczej. PGE przejmie kopalnie borykającej się z problemami finansowymi Kompanii Węglowej.

Porozumienie podpisano w obecności premier Beaty Szydło i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, przy udziale związkowców z Kompanii Węglowej (KW), którzy przed tygodniem podpisali z zarządami Kompanii i PGG inne porozumienie, otwierające drogę do powstania Grupy. Zaakceptowali w nim założenia biznesplanu oraz godzili się m.in. na zawieszenie na dwa lata wypłat nagrody rocznej - tzw. czternastej pensji.

"Nowoczesny, konkurencyjny podmiot"

- Potrzebna nam będzie wielka determinacja, konsekwencja, odpowiedzialność, rozsądne decyzje i przede wszystkim skuteczność w działaniu. Takie zadania stoją przed Polską Grupą Górniczą. Wierzę głęboko, że to będzie nowoczesny, konkurencyjny podmiot, który będzie wdrażał nowoczesne technologie węglowe, nowoczesne inwestycje - podkreśliła szefowa rządu, która we wtorek wzięła udział w Katowicach w uroczystości podpisania porozumienia w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Górniczej.

Premier podkreśliła, że będzie to podmiot łączący polską myśl technologiczną i inżynierską. - Razem dokonamy tego, o czym od dawna wszyscy mówią, (...) ale jakoś nikt nie potrafił doprowadzić do końca - mówiła Beata Szydło.

Zdaniem premier, "gdyby nie osiem lat zaniedbań, górnictwo byłoby w innej sytuacji". - Nie musielibyśmy podejmować tak trudnych decyzji, bo przez osiem lat niczego w branży górniczej nie zrobiono, nie myślano o przyszłości górnictwa - oceniła.

Zaangażowanie inwestorów

Wtorkowe porozumienie oznacza zaakceptowanie przedsięwzięcia przez inwestorów, którzy mają wnieść do PGG kapitał, oraz przez banki kredytujące Kompanię, m.in. w postaci obligacji. W sumie planowana łączna wartość zaangażowania kapitałowego inwestorów to ponad 2,4 mld zł, a banków, w postaci obligacji - ponad 1 mld zł.

Wśród sygnatariuszy porozumienia, obok zarządów KW i PGG, są inwestorzy: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika, Węglokoks, Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (FIPP), Towarzystwo Finansowe Silesia, a także banki: Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Zachodni WBK oraz PKO BP. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli też związkowcy z Kompanii.

Od maja

Formalnie wtorkowe porozumienie dotyczy m.in. sprzedaży 11 kopalń i czterech zakładów Kompanii Węglowej na rzecz Polskiej Grupy Górniczej. Kolejnym krokiem będą akty notarialne, na podstawie których majątek ten zostanie przeniesiony do PGG - ma to nastąpić w najbliższych dniach, by Grupa mogła rozpocząć faktyczną działalność z początkiem maja. Finalne umowy stron mają być zawarte w najbliższy piątek.

Inwestorzy deklarują w porozumieniu plan dokapitalizowania PGG na finalną kwotę 2 mld 417 mln zł, w tym PGE GiEK, Energa i PGNiG Termika po 500 mln zł, FIPP 300 mln zł, TF Silesia 400 mln zł, a Węglokoks 217 mln zł. Natomiast banki, wraz z Węglokoksem, deklarują objęcie nowych obligacji PGG na kwotę 1 mld 37 mln zł w rezultacie refinansowania aktualnego programu emisji obligacji Kompanii Węglowej.

O porozumieniu

Już wcześniej cała ponad 32,5-tysięczna załoga Kompanii Węglowej otrzymała gwarancję przejścia do nowego podmiotu na zasadach przewidzianych w art. 23 Kodeksu pracy, czyli z zachowaniem wszystkich dotychczasowych uprawnień pracowniczych - zarówno wynagrodzeń jak i dodatkowych świadczeń. Wyjątkiem jest zawieszona maksymalnie na dwa lata tzw. 14. pensja, na co związki zgodziły się w odrębnym porozumieniu.

Dotychczasowe regulacje płacowe mają obowiązywać do czasu wejścia w życie nowego układu zbiorowego pracy, co ma nastąpić najpóźniej do końca przyszłego roku. Układ ma uprościć zasady wynagradzania i wprowadzić do niego elementy motywacyjne.

Biznesplan PGG zakłada, że w końcu przyszłego roku spółka i poszczególne kopalnie mają pracować bez strat - w ubiegłym roku rentowne były tylko trzy z 11 kopalń Kompanii, a dwie kolejne były blisko rentowności. PGG ma zwiększyć wydajność, połączyć kopalnie w bardziej efektywne struktury, przekazać zbędny majątek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (wiąże się to z dobrowolnym odejściem ok. 4 tys. osób, które skorzystają z pakietu osłonowego), a w efekcie zmniejszyć koszty wydobycia węgla. W tym toku kopalnie PGG mają wydobyć ok. 28 mln ton tego surowca.

Zobacz całą wypowiedź premier Beaty Szydło:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Gama
No ta to się nagada. Każda okazja dobra. Szydlo przeżywa sukces. Nie wie biedaczka, że to ludzie powinni ją chwalić, a nie ona siebie i swoją partei.Sukcesu ja nie widzę, ale ja jestem realista.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
observator62
Znowu historyczna data..niedawno Karczewski belkotal o historycznej dacie dla Polski i wprowadzeniu 500 zl za dziecko. Natomiast historyczna data dla calego swiata bedzie 25.10.2015 gdy neobolszewicy zdobyli wladze w Polsce.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
janusz_dobrzeniecki
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gama
Górnicy maja co chcieli, a przy okazji nas umoczyli w szambie. Nie zapomnimy wam nigdy. Teraz proszę nie narzekać na Szydło, mydlo i powidło.Jak się na chłam glosuje, to się jak cham żyje.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
Ukryta opcja Niemiecka znowu wykolegowała dojną zmianę . W tym kraju sami uprzywilejowani , kler , górnicy , wojsko , kto na to nieróbstwo ma płacić ?????
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
Najbardziej zadowoleni to chyba związkowcy bo nic nie słyszałem o zmniejszeniu ilosci związków zawodowych w górnictwie . Kacperki górą , a ty robolu składaj sie na przywileje nierobów .
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane