• rozwiń
  • WIG20 2315.57 -0.26%
  • WIG30 2657.22 -0.32%
  • WIG 60231.10 -0.23%
  • sWIG80 11927.49 +0.19%
  • mWIG40 4049.04 -0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:04

Dostosuj

Temat: Energetyka

Minister zapowiada wielką inwestycję. "Ruszy w ciągu trzech lat"

Minister zapowiada wielką inwestycję. "Ruszy w ciągu trzech lat"
Foto: Shutterstock Foto: Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział budowę bloków energetycznych

Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji prasowej w Gdańsku zapowiedział, że w najbliższych trzech latach rozpocznie się w Polsce budowa co najmniej trzech albo czterech bloków energetycznych.

Po spotkaniu z zarządem Energi SA w Gdańsku minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że "będzie budowanych w najbliższych 10 latach, a rozpoczną się w ciągu trzech lat budowy co najmniej dwóch albo trzech innych bloków energetycznych w Polsce". Poinformował, że także kontynuowana będzie budowa elektrowni w Ostrołęce.

- Z punktu widzenia właścicielskiego i bezpieczeństwa energetycznego Polski przygotowana i zatrzymana budowa elektrowni w Ostrołęce będzie kontynuowana - podkreślił.

O inwestycjach

Wyjaśnił, że możliwości pracy starej elektrowni w Ostrołęce wygasną w ciągu najbliższych 10 lat. - Cykl budowy nowej elektrowni i potrzeby bezpieczeństwa energetycznego kraju wskazują na to, że Energa nie powinna pozostać firmą tylko zajmującą się dystrybucją i handlem, ale też wytwarzaniem - tłumaczył. Podał, że inwestycja w Ostrołęce będzie inwestycją z "zaangażowaniem nie tylko środków spółki, ale też będą do tego skierowane inne środki".

Minister powiedział, że planowane elektrownie "będą budowane w innym systemie, z inną efektywnością energetyczną, w taki sposób, który zapewni, że będziemy wypełniali wymogi UE, jeśli chodzi o emisję, o czynniki trujące".

Zaznaczył, że "nie znaczy to, że wycofujemy się z inwestycji w OZE. Te inwestycje będą utrzymane". Zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu do laski marszałkowskiej zostanie złożony projekt ustawy o OZE.

Bez integracji

Minister energii zapewnił podczas konferencji, że Energa nie będzie łączona z PGE. - Takie zamiary były rzeczywiście przygotowywane przez ostatnie półtora roku. Z punktu widzenia możliwości inwestycyjnych uznaję, że jest to niepotrzebne i te prace zostały zawieszone - podkreślił. - Energa nie będzie łączona z PGE, nie ma takiej potrzeby; poszczególne regiony Polski potrzebują swoich spółek na swoim terenie, niekoniecznie musimy tworzyć ogólnopaństwowe przedsiębiorstwa - tłumaczył.

Polska Grupa Energetyczna

Tchórzewski powiedział, że Energa "staje się wspólnikiem Polskiej Grupy Górniczej, jednym z wielu wspólników, gdzie zaangażowanie będzie na poziomie 15-16 proc. jeśli chodzi o kapitał całego tego przedsięwzięcia". Podał, że jest to 500 mln zł. Jak wyjaśnił, "z tego tytułu też dobry jest kierunek na to, że budowana będzie elektrownia bo będzie własny węgiel".

Podał, że "dziś toczą się ostatnie rozmowy związane z projektem finansowym Polskiej Grupy Górniczej". - We wtorek o 12 w sali sejmiku śląskiego wszystkie strony, strona społeczna, zarządy spółek, inwestorzy, banki w obecności pani premier będzie podpisana umowa w sprawie funkcjonowania PGG - podał.

Energetyka jądrowa

Podczas konferencji minister podziękował Enerdze. - Za to, że stało się trochę inaczej, że jednak spółki energetyczne tym razem zdecydowały się, by w sumie uczestniczyć w ratowaniu polskiego górnictwa - dodał. - To jest ważne, bo węgiel jest gwarancją polskiego bezpieczeństwa energetycznego i to jeszcze na najbliższe kilkadziesiąt lat - tłumaczył.

Prezes Energa SA Dariusz Kaśkow wyjaśnił, że "ten udział będzie (...) do 600 mln zł. Tak na chwilę obecną wygląda sprawa związana z decyzjami korporacyjnymi".

Minister energii poinformował, że "jeśli chodzi o energetykę jądrową - nie wycofujemy się z tego programu". Przyznał, że "wątpliwości budzi natomiast przygotowany system finansowania, który w pierwszych ocenach eksperckich wydaje się zbyt drogi". "Chcemy to jeszcze dokładnie zweryfikować" - dodał. - Przynajmniej jedną elektrownię jądrową powinniśmy wybudować - powiedział.

O Enerdze

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, dostarcza i sprzedaje prąd dla 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom. Jej sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km kw., czyli ok. 24 proc. powierzchni kraju.

PiS zabiera się za farmy wiatrowe. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 (14.03.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bob 202
Jedyne inwestycje jakie nas czekają za rządów PiSu to budowa nowych zakładów karnych. I tu żadnych opóźnień nie będzie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Lobo168
Z ciekawości sprawdziłem przy pomocy prostej analizy przestrzennej na danych z BDOT i takich miejsc jest w Polsce sporo ( nie wiem jedynie jak z przyłączami bo do takich danych dostęp jest ograniczony). Więc wynika z tego że to jest znowu gadanie byle gadać.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane