• rozwiń

Temat: Iran

"Irańska ropa może zacząć powoli płynąć na zachodnie rynki"

"Irańska ropa może zacząć powoli płynąć na zachodnie rynki"
Foto: shutterstock.com Foto: Ropa reaguje na doniesienia z Lozanny

Na informację dotyczące wstępnego, ramowego porozumienia nuklearnego z Iranem zareagowały rynki surowcowe. Wyraźny spadek cen zanotowała ropa. Brent w szczytowym momencie drożał o blisko 5 proc., podobnie WTI.

Ropa taniała zaczęła tanieć już wczoraj wieczorem, kiedy zaczęły pojawiać się pierwsze informacje dotyczące negocjacji ws. Iranu.

Wyraźny spadek cen nastąpił okolicy godziny 18.30, kiedy pojawiły się nieoficjalne doniesienia o możliwości porozumienia. Później - gdy okazało się, że uzgodniono jedynie "kluczowe parametry", ale szczegóły porozumienia mają zostać ustalone do 30 czerwca - cena nieznacznie wzrosła.

Ceny w dół

W pewnym momencie za baryłkę ropy Brent trzeba było zapłacić 54,19 dolarów. W okolicach 20.30 było to już 55,01 dolarów. Spadek zobaczyliśmy też na ropie WTI - ok. godz. 20.00 baryłka kosztowała 48,3 dolarów, a o 20.30 było to 49,12 dolarów. Dziś rano za ropę Brent płacono 55,48 dolarów.

Wejście w życie porozumienia z Iranem będzie oznaczało, że na światowe rynki trafi jego ropa naftowa, co zwiększy podaż i w rezultacie jeszcze obniży ceny surowca.

- Ceny spadły w reakcji na rozmowy nuklearne. Nie widzę jednak drastycznych spadków cen, poza wahaniami na poziomie jeden, dwa dolary. Nawet jeśli negocjacje zakończą się porozumieniem - podkreślił Richard Mallinson, analityk londyńskiego Energy Aspects. - Dyplomaci ciężko pracują, aby ogłosić porozumienie. Jednak każde porozumienie to nie będzie koniec rozmów - dodał.

Zdaniem Daniela Anga z singapurskiego Phillip Futures zniesienie sankcji wobec Iranu spowoduje spadek cen. - Odkąd jesteśmy w okresie nadwyżki podaży na rynku, nie wierzę, że ceny znajdą nowe dno. Główny efekt, którego oczekujemy, to długi okres niskich cen ropy - ocenił analityk. - Jest prawdopodobne, że rozmowy i porozumienie nie doprowadzą do nagłego odwołania sankcji, ale irańska ropa może zacząć powoli płynąc na zachodnie rynki - podkreślił.

O szczegółach porozumienia z Iranem czytaj więcej na tvn24.pl.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane