• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Rozłam w OPEC? Libia chce redukcji wydobycia ropy

Rozłam w OPEC? Libia chce redukcji wydobycia ropy
Foto: Shutterstock Foto: Państwa OPEC są podzielone w sprawie wydobycia ropy

Organizacja Państw Eksportujących Ropę (OPEC) powinna zobowiązać swych członków do redukcji dostaw o co najmniej 800 tys. baryłek dziennie, by zapobiec spadkowi cen po spodziewanym wzroście eksportu irańskiego - oświadczył w środę przedstawiciel Libii w OPEC.

"Państwa OPEC muszą zrewidować swą strategię" - napisał w przesłanym agencji Reuters e-mailu Samir Kamal, jeden z gubernatorów OPEC i szef departamentu planowania w libijskim ministerstwie do spraw ropy. Dodał, że kraje członkowskie naftowego kartelu "muszą osiągnąć porozumienie w sprawie obniżenia poziomu produkcji o co najmniej 800 tys. baryłek dziennie - szczególnie teraz, gdy osiągnięto porozumienie z Iranem, który jak się oczekuje zwiększy swą produkcję".

Podzielony kartel

Jak zaznacza Reuters, wypowiedź Kamala wskazuje na to, że spadek globalnych cen ropy o połowę w porównaniu z notowanymi w czerwcu ubiegłego roku 115 dol. za baryłkę szkodzi mniej zamożnym członkom OPEC spoza regionu Zatoki Perskiej. Można ją także uznać za sugestię, iż liczący 12 państw kartel jest podzielony w kwestii oceny skutków podjętej w 2014 roku decyzji, by bronić raczej udziałów w rynku a nie cen.

Zawarte w ubiegłym tygodniu wstępne porozumienie sześciu mocarstw z Iranem w sprawie jego programu atomowego może pozwolić Teheranowi na zwiększenie eksportu ropy, który od roku 2012 spadł niemal o połowę w następstwie zachodnich sankcji.

Redukcja kwot wydobywczych jest jednak nie do pomyślenia, jeśli nie poprą jej Arabia Saudyjska i inne państwa OPEC znad Zatoki Perskiej. Arabia Saudyjska zwiększyła własną produkcję do rekordowego poziomu, a Kuwejt zadeklarował, że OPEC nie zmieni swej polityki na najbliższym spotkaniu kartelu 5 czerwca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane