• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Minister rozwoju gospodarczego Rosji: niskie ceny ropy mogą utrzymać się przez dekady

Ceny paliw krążą wokół 4 zł. Benzyna będzie jeszcze tańsza Odtwórz: Ceny paliw krążą wokół 4 zł. Benzyna będzie jeszcze tańsza
Foto: rosneft.com | Video: TVN24 BiS Foto: Rosyjski minister: niskie ceny ropy mogą utrzymać się przez dekady | Video: Ceny paliw krążą wokół 4 zł. Benzyna będzie jeszcze tańsza

Okres niskich cen ropy może trwać dekady - uważa minister rozwoju gospodarczego Rosji Aleksiej Ulukajew. Rosja weszła w erę ograniczeń dla wzrostu gospodarki, gdyż wcześniejsze siły napędowe gospodarki znikną w dającej się przewidzieć perspektywie - dodał.

Ulukajew mówił o tym w wystąpieniu w środę na Forum Gajdara - międzynarodowej konferencji przedstawicieli świata gospodarki i polityki.

- Dla gospodarek surowcowych, takich jak Rosja, okres niewysokich cen surowca będzie trwał długo. Trudno mi powiedzieć, czy jest to niskie stadium globalnego cyklu surowcowego, czy też po prostu nowa normalność. Jestem jednak przekonany, że jest to okres bardzo długi - powiedział Ulukajew.

Wysokie ryzyko

Jak wskazał, największym ryzykiem jest właśnie utrzymanie się niskich cen ropy przez długi czas. - Zgodnie z logiką rynku, im większy spadek dzisiaj, tym większe prawdopodobieństwo odbicia się jutro. To nie jest największe ryzyko. Największe polega na tym, że niewysokie ceny będą utrzymywać się długo, przez lata i dekady - zauważył.

- Wchodzimy w epokę nowej normalności, potężnych ograniczeń wzrostu gospodarczego, kiedy siły napędowe wzrostu gospodarczego, takie geograficzne siły napędowe, po prostu przestaną istnieć - ocenił minister gospodarki.

Oszczędności

Według niego ryzykowne dla gospodarki Rosji jest przejście od konsumpcyjnego modelu zachowania społeczeństwa do modelu polegającego na oszczędności. - Ludzie sami zaczynają, nawet sobie nie uświadamiając, żyć w warunkach nowej normalności - mówił minister. Zastrzegł, że to ryzyko może stać się zarazem siłą napędową. - Z jednej strony wpisuje się to w globalną nową normalność. Z drugiej - silna strategia oszczędnościowa tworzy te zasoby, które przy prawidłowym rozwijaniu odpowiednich instytucji (...) dadzą podstawę do wzrostu inwestycji - ocenił Ulukajew.

Minister ocenił też, że w najbliższym czasie możliwy będzie powrót do kwestii prywatyzacji największych banków państwowych - WTB i Sbierbanku.

Na tym samym forum minister finansów Rosji Anton Siłuanow powiedział, że ministerstwa powinny być gotowe do obcięcia o 10 procent wydatków w tegorocznym budżecie. Zauważył, że firmy państwowe muszą dostosować swoje budżety do nowych realiów gospodarczych. Jak przypomniał, ten sektor zajmuje istotne miejsce w gospodarce rosyjskiej.

Cytowany przez agencję TASS Siłuanow ocenił, że budżet na bieżący rok powinien zakładać cenę ropy na poziomie 40 dolarów za baryłkę; ale - jak wskazał - trzeba być przygotowanym na cenę na poziomie 30 USD.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Zalukany
Ciekawe jak będą Rosjanie wspominać Putina za 20 lat? Ja stawiam na to, że przy dobrych układach tak jak u nas Gierka. Czyli całkiem wesoły okres jak na lata komuny ale tak naprawdę zadłużone po uszy państwo. A przy złych układach to będzie prezydent, który doprowadził do upadku Rosję.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane