• rozwiń

Temat: Rosja

Ropa za towar. Rosja dogadała się z Iranem

Ropa za towar. Rosja dogadała się z Iranem
Foto: shutterstock.com Foto: Rosja ma wymienić 500 tys. baryłek ropy dziennie w zamian za towary i sprzęt

Rosja w nadchodzącym tygodniu rozpocznie import irańskiej ropy w zamian za towary i sprzęt - podaje agencja Reutera. To efekt rocznych negocjacji pomiędzy państwami.

W kwietniu Kreml informował, że zaczął już realizować umowę. Podawał, że zaczął handlować z Iranem według modelu „ropa za towary” i już wysyła zboże, urządzenia i materiały budowlane do Iranu. Jednak, jak podaje Reuters, nie było widać rzeczywistych oznak tego, że do wymiany faktycznie dochodzi.

Tym razem ruszy?

Teraz o uruchomieniu wymiany w przyszłym tygodniu powiedział Bijan Zanganeh, irański minister ropy. - Rosja rozpocznie import ropy naftowej z Iranu w tym tygodniu - powiedział agencji prasowej Fars Bijan Zanganeh. To właśnie na te słowa powołuje się Reuters.

- Uzgodniliśmy z rosyjskim ministrem do spraw energetyki (Aleksandrem Nowakiem - red.), że Rosja będzie kupować 500 tys. baryłek ropy dziennie z Iranu w zamian za pieniądze, a Iran wykorzysta je do zakupu rosyjskich towarów, czyli np. stali, zboża i sprzętu - mówi Bijan Zanganeh.

Według źródeł agencji Reuters umowa barterowa Rosji z Iranem może być warta nawet 20 mld dolarów.

Zachodnie sankcje

Irański eksport ropy spadł od 2012 roku o ponad połowę do 11, mln baryłek dziennie. Wszystko przez nałożone prze zachodnie kraje sankcje, które mają zmusić Iran do ograniczenia rozwoju programu nuklearnego.

Teheran liczy, że zachód uchyli sankcje w grudniu tego roku. Tak może się wydarzyć, jeśli do końca czerwca uda się zawrzeć umowę ws. programu nuklearnego ze światowymi mocarstwami.

Wówczas w ciągu następnych 6 lat Iran zainwestuje 200 mld dolarów w swój sektor naftowy. Pozwoli to na zwiększenie produkcji surowca. Obecnie w tym kraju produkowane jest 2,8 mln baryłek ropy naftowej. Z danych zebranych przez agencję Bloomberg wynika, że produkcja jest większa niż w Wenezueli i Nigerii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Janusz2015
A co ta Rosja (bankrut) chce wysłać Iranowi skoro w Rosji na pułkach pustki, ale Putinowi to nie przeszkadza odda im to co jeszcze mają dla swoich ludzi dlatego Rosjanie go tak kochają bo trzyma ich tak krótko za tą ohydną gębę.
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
Rosja kupuje ropę, nie wiedzą, że nie należy ciągnąć drwa do lasu. Wydaje im się że na tym pośrednictwie zarobią, ale w przypadku spadku cen to będzie czysta strata.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
pająk9876
A czy masz wiedzę po jakiej cenie oni kupują rope? Ja nie może ty należysz do najlepiej poinformowanych o tragicznej sytuacji Rosji.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane