• rozwiń

"Ropa za 50 dolarów to dar dla świata". A może być jeszcze tańsza

"Ropa za 50 dolarów to dar dla świata". A może być jeszcze tańsza
Foto: Pixabay (CC0 Public Domain) Foto: Baryłka ropy będzie kosztowała 10 dolarów?

Cena ropy sięgająca 50 dolarów za baryłkę jest darem dla świata - powiedział Ali Al Mansoori, szef Departamentu Rozwoju Gospodarczego Abu Dhabi.

- Czy chcielibyśmy, żeby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę? Absolutnie nie. Chcielibyśmy, aby ropa kosztowała 70-80 dolarów, ale myślę że taka cena spowodowałaby słabszy wzrost gospodarczy - powiedział Mansoori.

Gra w cykora

W poniedziałek rano, cena ropy Brent wynosiła ok. 48 dolarów za baryłkę. Rok temu kosztowała 95 dolarów. W ciągu ostatniego roku ceny ropy załamały się po tym jak w USA wzrosła produkcja ropy z łupków, a jednocześnie spadł międzynarodowy popyt na ten surowiec.

Wielu krajom produkujących ropę, w tym Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonym Emiratom Arabskim zależy na wyższych cenach, aby spełnić określone wymogi budżetowe.

Ceny ropy zaczęły spadać, a produkcja wciąż rośnie. Zapasy surowca w USA są obecnie o 100 mln baryłek wyższe niż wynosi średnia 5-letnia na tę porę roku. Nie można też liczyć na mniejsze dostawy ropy z OPEC, co poprawiłoby notowania surowca. Kartel raczej nie zmieni swoich kwot dostaw, obecnie na poziomie 30 mln baryłek ropy dziennie, które i tak przekracza od kilku miesięcy.

Ekonomiści podkreślają, że USA i kartel OPEC zaangażowane są obecnie w „grę w cykora”, która może doprowadzić do tego, że cena baryłki ropy spadnie do 10-20 dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mamtownosie
jak ropa bedzie po 10 dollarow to nawet biednych ruskich bedzie na nia stac.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane