• rozwiń

Ropa wciąż dołuje. Znowu poniżej 50 dolarów

Ropa wciąż dołuje. Znowu poniżej 50 dolarów

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki i znów są poniżej 50 dolarów - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 48,91 dolarów.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 33 centy do 58,57 dolarów za baryłkę. Spadki cen surowca to reakcja na spodziewany wzrost amerykańskich zapasów ropy.

Ważne dane

W środę po 16.30 Departament Energii USA (DoE) opublikuje swój cotygodniowy raport o stanie zapasów paliw w USA. Analitycy spodziewają się, że w ub. tygodniu zapasy ropy wzrosły o 3,75 mln baryłek.

Zapasy surowca w USA rosły przez poprzednie 6 tygodni i wynoszą obecnie rekordowe 425,6 mln baryłek.

Na rynku jest wyraźna nadpodaż ropy a tymczasem kraje OPEC nie zamierzają organizować posiedzenia kartelu w tej sprawie. - W OPEC nie ma konkretnych rozmów na temat konieczności zorganizowania nadzwyczajnego posiedzenia - poinformował w poniedziałek anonimowy przedstawiciel OPEC.

Produkcja utrzymana

Grupa ostatnio spotkała się 27 listopada 2014 r., a planowe posiedzenie kartelu teraz powinno odbyć się 5 czerwca. OPEC pompował w styczniu 30,9 mln baryłek ropy dziennie, a oficjalny target to 30,0 mln b/d. Kartel przekracza tą kwotę już od 8 miesięcy.

W poniedziałek WTI na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,36 USD, a Brent w Londynie staniała o 1,32 USD. Różnica cen WTI/Brent wynosi obecnie 9,57 USD.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane