• rozwiń

Szykuje się nowy numer jeden wśród producentów ropy naftowej

Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski Odtwórz: Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski
Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski "Źródło: tvn24"

Produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych będzie w 2018 roku większa niż wydobycie tego surowca w Arabii Saudyjskiej czy Rosji - podaje w piątek "Wall Street Journal", powołując się na najnowsze dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Arabia Saudyjska i Rosja są obecnie największymi producentami surowca na świecie - realizują wspólnie 21 proc. globalnego popytu na ropę.

Wydobycie w Stanach Zjednoczonych osiągnie w 2018 roku rekordowy, nienotowany od lat 70. poziom, czyli ponad 10 mln baryłek dziennie - prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Wydobycie w USA wzrosło ze względu na wzrost cen na globalnych rynkach; cena ropy Brent jest o około 50 proc. wyższa niż w czerwcu ubiegłego roku, kiedy surowiec był szczególnie tani - podaje "WSJ".

Cel: stabilizacja rynku

Organizacja Państw Eksportujących Ropę (OPEC) i część pozostałych producentów, z Rosją na czele, porozumiały się w sprawie ograniczenia wydobycia surowca, by podbić ceny po okresie radykalnych spadków; globalne wydobycie zostało ograniczone o około 1,8 mln baryłek dziennie.

Nadprodukcja przez ponad trzy lata utrzymywała ceny ropy na niskim poziomie; była ona jednak elementem wojny cenowej, jaką Saudyjczycy prowadzili z konkurentami. Najpierw strategia niskich cen była wymierzona w USA, a potem w Iran.

Jednak w 2016 roku Arabia Saudyjska, faktyczny, choć nieformalny przywódca OPEC i Rosja zobowiązały się, że będą współpracować, by ustabilizować rynek ropy; pod koniec ubiegłego roku wolę podtrzymania tej współpracy zadeklarował w Moskwie król Arabii Saudyjskiej Salman.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna zastrzega jednak, że kraje niezrzeszone w OPEC znacznie zwiększyły ostatnio wydobycie ropy, co może opóźnić ustabilizowanie rynku surowca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane