• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Czarne złoto mocno w dół. Pierwsza taka sytuacja w historii

Polacy masowo sprowadzają auta z silnikiem diesla Odtwórz: Polacy masowo sprowadzają auta z silnikiem diesla
Polacy masowo sprowadzają auta z silnikiem diesla

Ropa w USA tanieje od 10 sesji - tak długiego spadku cen surowca jeszcze nigdy nie było. Na rynku ropy rządzą niedźwiedzie - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku w piątek o poranku czasu polskiego była wyceniana po 60,58 dol. za baryłkę, po zniżce o 0,1 procent.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie był wyceniany po 70,80 dol. za baryłkę, po zwyżce ceny o 0,1 procent.

Spotkanie krajów OPEC

Inwestorzy czekają na weekendowe spotkanie krajów OPEC i sojuszników kartelu, którzy będą dyskutować o strategii dotyczącej rynku paliw, produkcji i dostaw ropy.

W środę pojawiły się informacje, że ministrowie z krajów OPEC i innych dostawców ropy omówią opcję cięcia produkcji ropy w 2019 roku na planowanym na niedzielę spotkaniu w Abu Zabi.

Niektóre kraje są bowiem zaniepokojone rosnącymi zapasami "czarnego złota".

Tymczasem od poniedziałku obowiązują restrykcje USA na Iran, jakie funkcjonowały przed zawarciem układu nuklearnego z Teheranem.

Waszyngton przyznał Chinom, Indiom, Japonii, Korei Południowej, Grecji, Włochom, Tajwanowi i Turcji tymczasowe zwolnienie z zakazu importu ropy z Iranu, za to nie jest zwolniona Unia Europejska.

- Oczywiste jest, że przyznanie ustępstw wobec niektórych krajów, by mogły importować irańską ropę, przyspieszyło spadek cen ropy, a wrażliwość rynków paliw na problem sankcji USA na import irańskiej ropy była ostatnio bardzo mocna - powiedział Daniel Hynes, starszy strateg A&NZ Banking Group Ltd.

- Spotkanie w weekend OPEC i m.in. Rosji może nadać ton następnemu posiedzeniu kartelu w grudniu - dodał.

W czwartek surowiec w USA stracił 1,4 procent, a w tym tygodniu zniżkuje już o 4 procent.

Ropa staniała na NYMEX w Nowym Jorku o ponad 20 procent z notowanego pięć tygodni temu najwyższego poziomu od 2014 roku.

Notowania ropy WTI:
Notowania ropy Brent:
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lastanetaarion
Spadki spadkami, a na stacjach cena dalej powyżej "piątki"... Baryłka za 70$ a pb95 za 5,05 zeta. To jakby była po 140$ jak za rządów po-psl, gdzie kosztowała 5,75 zeta, to teraz za pis by pewnie chodziła po 7,65 zeta...
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
baldie
Skończyliśmy ze "złodziejską" gospodarką liberalną i w ramach "dobrej zmiany" zamieniamy na bardziej "ludzką" gospodarkę centralnie sterowaną. Jak kogoś stać na samochód i paliwo niech podzieli się swoim majątkiem z innymi i wesprze polityków "dobrej zmiany".
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
silvers
Gdzie jest "fachowiec" Obajtek. Ropa Brent po 70 USD i spada od 10 sesji a na stacjach paliw jakie ruchy? Już wiem skąd wezmą kasę dla Policji. na jakiś czas, np do wyborów im może wystarczyć...
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane