• rozwiń

Ropa tanieje. "OPEC nie zareaguje, aż cena nie spadnie do 40 dolarów za baryłkę"

Ropa tanieje. "OPEC nie zareaguje, aż cena nie spadnie do 40 dolarów za baryłkę"
Foto: Shutterstock Foto: Ropa w USA tanieje o 1,2 proc., po spadku w ub. tygodniu aż o 9 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 1,2 proc. po zniżce w ubiegłym tygodniu aż o 9,1 proc. - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,90 USD, po zniżce o 59 centów, czyli 1,2 proc.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 52 centy, czyli 1,0 proc., do 50,85 USD za baryłkę.

Mniej ropy

Od początku roku trwa zmniejszanie dostaw surowca na światowe giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r.

Minister energii Arabii Saudyjskiej podał, że decyzja w sprawie tego czy OPEC ma przedłużyć obowiązywanie swojego postanowienia o mniejszych dostawach ropy również na drugą połowę 2017 roku, zapadnie podczas spotkania ministrów ropy z kartelu w maju.

Odwierty

Amerykanie nie marnują czasu i uruchamiają tymczasem coraz więcej odwiertów ropy. W ubiegłym tygodniu liczba tych odwiertów wzrosła o 8 do 617 - wynika z danych firmy Baker Hughes.

Od początku 2017 r. w USA przybyły 92 nowe odwierty ropy. Obecnie produkcja ropy w tym kraju wynosi 9,09 mln baryłek dziennie.

Zapasy ropy w USA, już i tak na rekordowych poziomach, nadal rosną i wynoszą 528,39 mln baryłek.

- Podaż ropy jest wyższa niż popyt na ten surowiec, stąd w centrum uwagi rynków znów jest nadwyżka ropy na globalnych rynkach - mówi Jonathan Barratt, główny analityk inwestycyjny w Ayers Alliance Securities w Sydney.

- OPEC raczej nie zareaguje na to, co dzieje się z cenami ropy, aż surowiec nie znajdzie się na poziomie 40 dolarów za baryłkę - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 79 centów do 48,49 USD za baryłkę. W całym ub. tygodniu surowiec stracił 9,1 proc. Był to największy tygodniowy spadek notowań od listopada 2016 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane