• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ropa naftowa

Ropa powiększa swoje wzrosty. Pomaga jej dolar

Ropa powiększa swoje wzrosty. Pomaga jej dolar
Foto: Shutterstock Foto: Rosną ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o ponad 1 procent, po wzroście w piątek o 3,8 proc. Inwestorzy wykorzystują okazję do większych zakupów, po tym jak osłabił się amerykański dolar - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,59 dolarów, po zwyżce o 61 centów, czyli 1,3 proc. Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 57 centów, czyli 1,2 proc., i jest wyceniana po 49,74 dolarów za baryłkę.

Przyczyny

Spada kurs dolara USA a to spowodowało, że surowce wyceniane w tej walucie stały się tańsze dla kupujących, co zachęca ich do większych zakupów.

- Najważniejszym czynnikiem dla notowań ropy w tym tygodniu mogą być zmiany kursów walut, co jest związane z czwartkowym głosowaniem w Wielkiej Brytanii na temat pozostania lub wyjścia w Unii Europejskiej - mówi Michael McCarthy, główny strateg CMC markets w Syndey.

A tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin rozważa sprzedaż części rosyjskiego producenta ropy - firmy Rosnieft OJSC Chinom i Indiom. Ma to pomóc Putinowi w zebraniu funduszy i wypełnieniu obietnic, jakie złożył Rosjanom przed ostatnimi wyborami prezydenckimi.

Putin będzie się prawdopodobnie starał o reelekcję i już przygotowuje odpowiedni "grunt" - wskazują analitycy. W piątek ropa na NYMEX zdrożała o 3,8 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane