• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ropa naftowa

Ropa w USA po 28 dolarów za baryłkę, w Londynie po 27. Tak tanio dawno nie było

Ropa w USA po 28 dolarów za baryłkę, w Londynie po 27. Tak tanio dawno nie było
Foto: Shutterstock Foto: Baryłka ropy WTI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 28,38 dolarów

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno spadają i są lekko powyżej 28 dolarów za baryłkę. Nieco ponad 27 dolarów trzeba zapłacić za baryłkę ropy na giełdzie ICE w Londynie - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 28,38 dolarów, po zniżce o 1,06 dolara, czyli 3,6 proc.Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 1,27 dolara, czyli 4,4 proc., do 27,67 dolarów za baryłkę.

Powrót Iranu

Do gry wkracza Iran. Właśnie zniesiono sankcje nałożone wcześniej na ten kraj.

Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego, które w lipcu 2015 roku zawarł ze światowymi mocarstwami - powiadomiła w sobotę MAEA. Wieczorem tego dnia USA i UE zniosły sankcje nakładane na Iran od 2006 roku.

Spór o program atomowy Iranu trwał ponad 12 lat. Zachód nakładał lub zaostrzał sankcje wobec Iranu, by zmusić ten kraj do rezygnacji z rozwijania programu nuklearnego, który - według zachodnich rządów - miał na celu budowę broni jądrowej; Teheran zaprzeczał by dążył do produkcji takiej broni. W wyniku samego tylko embarga naftowego Iran tracił rocznie około 40 mld dolarów.Zniesienie sankcji oznacza, że Iran będzie mógł już teraz powrócić w pełni na międzynarodowe rynki ropy naftowej. Zachodnie firmy będą mogły kupować irańską ropę i gaz.

Zwiększą nadpodaż

Już w ubiegłym roku szacowano, że Teheran zgromadził na tankowcach zapasy surowca sięgające 40 mln baryłek, które po zniesieniu ograniczeń mogą natychmiast trafić na rynek.

- Mamy nadal negatywną presję na ceny ropy - mówi Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney.

- Sprawa Iranu nie jest nowa, ale teraz jesteśmy w takim punkcie, że sankcje na ten kraj zostały zniesione i to będzie kluczowa sprawa dla rynków w ciągu najbliższych tygodni. Jest pytanie: ile ropy trafi na rynek w najbliższym czasie - wskazuje.

Jeszcze taniej?

Iran - według telewizji CNBC - ma zamiar "pompować tyle ropy, ile zdoła", osiągając w ciągu dwóch lat wydobycie rzędu 6 mln baryłek dziennie, co może doprowadzić do dalszego spadku i tak już niskich cen tego surowca.

Iran ma drugie co do wielkości złoża ropy na świecie, a także czwarte największe złoża gazu ziemnego.

W piątek na zamknięciu handlu ropa w Nowym Jorku kosztowała 29,42 dolarów za baryłkę, po zniżce o 1,78 dolarów. W tym roku ropa w USA staniała już o 21 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane