• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Ropa naftowa

Rosja i kartel mieszają na rynku. Czarne złoto mocno drożeje

Ile faktycznie paliwa spala twój samochód. Nowy indeks Odtwórz: Ile faktycznie paliwa spala twój samochód. Nowy indeks
Ile faktycznie paliwa spala twój samochód. Nowy indeks "Źródło: TVN Turbo"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną w reakcji na sygnały, że kraje Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową oraz Rosja są za przedłużeniem porozumienia o mniejszych dostawach ropy do końca marca 2018 roku - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o poranku czasu polskiego była wyceniana po 48,70 dolarów, po zwyżce o 1,8 procent.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskiwał zaś 1,7 procent do 51,69 dolarów za baryłkę.

Zmniejszanie dostaw

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu, łącznie 24 państwa, ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać jednak przedłużone jeszcze na II połowę roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na posiedzeniu kartelu 25 maja w Wiedniu.

Już teraz Arabia Saudyjska i Rosja podają, że są za przedłużeniem umowy o mniejszych dostawach ropy do końca pierwszego kwartału 2018 roku.

Saudyjska ropa

Podczas konferencji w Pekinie ministrowie energii z krajów - największych producentów ropy naftowej - poinformowali, że przedłużenie cięć w dostawach ropy jest konieczne, aby możliwe było osiągnięcie celu, którym jest zmniejszenie zapasów surowca na świecie do poziomu średniej pięcioletniej.

- Porozumienie musi być przedłużone, bo w przeciwnym wypadku nie uda nam się do końca czerwca osiągnąć pożądanego poziomu zapasów ropy - poinformował Khalid Al-Falih, przedstawiciel Arabii Saudyjskiej, podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem energii Rosji Aleksandrem Nowakiem.

- Doszliśmy do wniosku, że byłoby najlepiej, aby zakończenie cięć dostaw ropy nastąpiło do końca pierwszego kwartału 2018 roku - dodał.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 1 centa do 47,84 dolarów za baryłkę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane