• rozwiń

Ropa tanieje po obu stronach oceanu. Kto zatrzyma spadki?

Ropa tanieje po obu stronach oceanu. Kto zatrzyma spadki?
Foto: Pixabay Foto: API: zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 4,6 mln baryłek

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają, po silnej zniżce podczas środowej sesji - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 28,28 dol., po zniżce o 7 centów.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 2 centy do 27,86 USD za baryłkę, ale wcześniej cena surowca spadała nawet o 3,1 proc.

Zapasy ropy rosną

W środę niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 4,6 mln baryłek.

W czwartek swoje wyliczenia przedstawi na ten temat amerykański Departament Energii (DOE).

Analitycy oceniają, że zapasy ropy w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,75 mln baryłek.

Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), zwraca tymczasem uwagę, że na rynkach mamy już 3. z kolei rok, gdy podaż ropy jest wyższa niż popyt na ten surowiec.

- Musi być jakieś zakłócenie w dostawach ropy, aby ceny surowca się ustabilizowały - wskazuje Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets w Sydney.

Stabilna zmienność

- Na rynkach mamy nadpodaż ropy i jeśli jeszcze do tego Iran zwiększy eksport swojego surowca o 500 tysięcy baryłek dziennie, to trudno będzie liczyć na podtrzymanie rajdu cen ropy na rynkach. Spodziewamy się, że na giełdach paliw utrzyma się zmienność - dodaje.

W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku w kontraktach na luty, które wygasły tego dnia, staniała aż o 6,7 proc. do 26,55 dol. za baryłkę, najniżej od maja 2003 r.

 

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2016 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 27,78-27,80 dol. za baryłkę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
armysos com ua
Spadek cen ropy zahamuje Rosja. Mechanizm jest bardzo prosty. Jest gdzieś granica gdzie nie opłaca się wydobywać. Jak cena sięgnie 5-8 $ za baryłkę Rosja i inne kraje wstrzymają wydobycie. Dla niektórych będzie to Amen. )))
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Yaspi
To jest koniec ery ropy. Za kilka/kilkanaście lat będą jeździły tylko samochody napędzane elektrycznie. Dla państw żyjących z ropy nadchodzą bardzo ciężkie czasy.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Geof
I bardzo dobrze, niech tanieje. Tanie paliwo to tani transport, dodatkowe zyski i ożywienie dla gospodarki. Nie jesteśmy eksporterem ropy i nie mamy się o co martwić. A bonusem jest bankructwo Putina, który nie będzie miał pieniędzy na swoje śmiercionośne zabawki.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane