• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Ropa tanieje. Dwa czynniki, które mają na to wpływ

Ropa tanieje. Dwa czynniki, które mają na to wpływ
Foto: shutterstock.com Foto: Ropa w USA lekko tanieje po zwyżce w czwartek o ponad 1 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają po zwyżce w czwartek o ponad 1 proc. W USA zmniejszyły się zapasy ropy, już 5. tydzień z rzędu, a w ubiegłym tygodniu OPEC zdecydował o obniżeniu dostaw surowca - te dwa czynniki mogą mieć znaczenie dla dalszych notowań ropy - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,39 USD, po zniżce o 5 centów.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 7 centów do 52,44 USD za baryłkę.

Limit

W ubiegłym tygodniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie podczas nieformalnego spotkania w Algierze na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.

Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

Zapasy

Inwestorzy poznali we wtorek raport o zapasach paliw w USA, który opublikował niezależny Amerykański Instytut Paliw (API). W środę zrobił to Departament Energii USA (DoE).

Z danych API wynika, że amerykańskie zapasy ropy spadły w ubiegłym tygodniu aż o 7,6 mln baryłek, a z danych DoE - że zapasy spadły o 2,98 mln baryłek. To już 5. z kolei tydzień spadku zapasów ropy w USA.

Analitycy prognozowali, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 1,5 mln baryłek.

Ile ropy?

Produkcja ropy w USA spada od dwóch tygodni i wynosi obecnie 8,5 mln baryłek dziennie - wynika z danych DoE.

- Te dane powodują, że rynek ropy jest teraz "byczy". - OPEC zobowiązało się do cięcia produkcji, a w USA zapasy ropy są niższe niż się spodziewano - mówi Hong Sung Ki, analityk rynku surowców w Samsung Futures Inc.

- Jednakże niepewność na rynkach ropy nadal się utrzymuje, bo inwestorzy trochę sceptycznie podchodzą do tego, czy OPEC ostatecznie podczas listopadowego posiedzenia podejmie decyzję w sprawie cięć dostaw i czy taka decyzja będzie wprowadzona w krajach eksportujących ropę z kartelu - podkreśla.

W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 61 centów do 50,44 USD za baryłkę.

We wrześniu ceny ropy w Nowym Jorku wzrosły o 7,9 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane