• rozwiń

Ropa drożeje. Saudyjczycy chcą stabilizować rynek

Ropa drożeje. Saudyjczycy chcą stabilizować rynek
Foto: shell.com/(CC BY-NC-ND 2.0) Foto: Ropa w USA drożeje

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na zapowiedzi przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, że kraje OPEC i inni producenci ropy, spoza kartelu, będą pracowac na rzecz ustabilizowania sytuacji na rynkach ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 42,18 USD, po zwyżce o 43 centy.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 41 centów do 45,24 USD za baryłkę.

Co zrobi Arabia Saudyjska?

Saudyjski rząd zapewnił, że Arabia Saudyjska chce współpracować ze wszystkimi producentami i eksporterami ropy naftowej w OPEC i spoza kartelu, aby zapewnić stabilizację na rynku paliw i stabilne ceny surowca.

- Na rynku ropy można spodziewać się wahań cen surowca do czasu posiedzenia OPEC - mówi Jonathan Barratt, główny analityk inwestycyjny Ayers Alliance Securities w Sydney.

Kraje należące do kartelu od 17 miesięcy dostarczają więcej ropy niż wynosi ustalony przez OPEC limit, który wynosi 30 mln baryłek ropy dziennie.

Tymczasem w USA spodziewany jest kolejny już wzrost zapasów ropy.

Departament Energii USA (DoE) poda w środę swoje cotygodniowe wyliczenia dotyczące zapasów ropy i jej produktów. To dane za ubiegły tydzień. Dzień wcześniej takie informacje podaje niezależny Amerykański Intytut Paliw (API), ale dla ekonomistów ważniejsze są dane DoE.

Analitycy spodziewają się wzrostu zapasów ropy w USA o 1 milion baryłek.

W poniedziałek ropa na NYMEX staniała o 15 centów do 41,75 USD za baryłkę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane