• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ropa naftowa

Po decyzji Iranu ceny ropy w dół. "Taka sytuacja utrzyma się przez jakiś czas"

Po decyzji Iranu ceny ropy w dół. "Taka sytuacja utrzyma się przez jakiś czas"
Foto: Shutterstock Foto: Spadają ceny ropy naftowej

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na komentarze Iranu, że proponowane przez Arabię Saudyjską i Rosję zamrożenie produkcji ropy to absurdalny pomysł.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 31,10 dolarów, po zniżce o 77 centów, czyli 2,4 proc.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 56 centów, czyli 1,7 proc., do 32,71 dolarów za baryłkę.

Chcą zamrożenia

Cztery państwa odgrywające znaczną rolę na światowym rynku ropy, w tym Rosja i Arabia Saudyjska, uzgodniły w ub. wtorek zamrożenie pułapu wydobycia ropy dla zahamowania spadku cen, ale na razie nie wiadomo, czy przyłączą się do tego inni globalni producenci.

Porozumienie zawarli na niezapowiedzianym wcześniej spotkaniu w stolicy Kataru Dausze ministrowie do spraw ropy państwa-gospodarza oraz Arabii Saudyjskiej, Rosji i Wenezueli.

Przedstawiając wynik negocjacji saudyjski minister Ali al-Naimi oświadczył, że zamrożenie produkcji na poziomie ze stycznia jest odpowiednim posunięciem i w ciągu najbliższych kilku miesięcy mogą zostać rozpatrzone nowe kroki na rzecz ustabilizowania rynku. Wyraził jednocześnie nadzieję na przystąpienie do porozumienia innych producentów.

"Nie będzie porozumienia"

W sobotę minister energii Rosji Aleksander Nowak stwierdził w wywiadzie dla państwowej telewizji, że Iran generalnie popiera ustalenia, żeby producenci ograniczyli dostawy ropy, ale do tej pory nie podał jasno, że przyłączy się do takiego działania.

Tymczasem minister ropy Iranu Bijan Namdar Zanganeh poinformował we wtorek, że propozycja, aby zamrozić dostawy ropy na poziomie ze stycznia stawia wobec Iranu "nierealistyczne żądania".

- Nie będzie porozumienia dotyczącego wielkości produkcji ropy, nie ma takiej możliwości, że to się stanie, bo nie ma zaufania - ocenia Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets w Sydney.

- Na rynku nadal jest nadpodaż ropy i taka sytuacja utrzyma się przez jakiś czas - dodaje.

We wtorek na NYMEX w Nowym Jorku ropa staniała o 1,52 dolarów, czyli 4,6 proc. do 31,87 dolarów za baryłkę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane