• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ropa coraz tańsza. Wenezuela chce szczytu OPEC

Ropa coraz tańsza. Wenezuela chce szczytu OPEC
Foto: shell.com/(CC BY-NC-ND 2.0) Foto: Ropa tanieje kolejną sesję

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku kolejną sesję spadają. Wenezuela chce zwołania szczytu OPEC, aby ustabilizować ceny ropy na globalnych rynkach - wskazują maklerzy.

O godz. 9.48 baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, była wyceniana po 45,50 dol., po zniżce o 55 centów.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie taniała o 68 centów do 48,93 dol. za baryłkę.

Zmienność na rynku

W ub. tygodniu na rynkach pojawiła się informacja, że Wenezuela, producent ropy z OPEC, i Rosja osiągnęły wstępne porozumienie dotyczące przywrócenia na rynkach paliw stabilizacji. - Producenci ropy zostaną zaproszeni na szczyt OPEC - poinformował w wywiadzie dla Telesur prezydent Wenezueli Nicolas Maduro.

Tymczasem minister energii Rosji Aleksander Nowak ocenił, że obniżenie dostaw ropy przed producentów po to tylko, aby osiągnąć krótkotrwały efekt w postaci spadku cen to nie jest lekarstwo na "chorobę" (niskich cen), która trapi globalne rynki paliw.

- A my nadal nie mamy żadnych istotnych zmian w fundamentach, jeśli chodzi o podaż ropy - wskazuje David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney. - Na rynkach ropy utrzyma się zmienność, ale na szczęście chyba już dochodzimy do dna - dodaje.

W piątek ropa w USA staniała o 70 centów do 46,05 USD za baryłkę. Od początku 2015 r. surowiec na NYMEX staniał o 14 proc.

W poniedziałek w USA nie ma handlu na parkiecie giełdy ropy z powodu obchodzonego Dnia Pracy. Poniedziałkowe transakcje elektroniczne zostaną zaksięgowane we wtorek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane