• rozwiń
  • WIG20 2312.14 +0.38%
  • WIG30 2661.82 +0.48%
  • WIG 59684.46 +0.34%
  • sWIG80 11602.99 -0.31%
  • mWIG40 4061.54 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:17

Dostosuj

Ropa znów w dół. Irak i Iran krzyżują plany OPEC

Ropa znów w dół. Irak i Iran krzyżują plany OPEC
Foto: Shutterstock Foto: Ropa tanieje, bo OPEC nie wie co zrobić z Irakiem i Iranem

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na brak rozwiązania kwestii, co OPEC ma zrobić z Irakiem i Iranem, które póki co nie chcą zmniejszać dostaw swojej ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,93 USD, po zniżce o 10 centów.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 10 centów do 49,02 USD za baryłkę.

Wysiłki dyplomatyczne

30 listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie OPEC. Członkowie kartelu podejmują różne wysiłki dyplomatyczne, aby podczas tego posiedzenia grupy doszło do finalizacji wrześniowej nieformalnej umowy o obniżeniu dostaw ropy.

Libijski gubernator OPEC - Mohamed Oun, informował wcześniej, po wstępnych spotkaniach przedstawicieli grupy w Wiedniu, że rozmowy na temat przydzielenia kwot dostaw ropy poszczególnym krajom kartelu zmierzają w dobrym kierunku.

Iran i Irak komplikują

Ale plany OPEC - aby obniżyć produkcję ropy - może skomplikować Iran, który chce produkować więcej ropy, i Irak, który uważa, że powinien być zwolniony z obowiązku obniżenia dostaw swojej ropy, bo jest uwikłany w wojnę z islamskimi bojownikami.

Póki co OPEC pozostawił nierozwiązaną kwestię, czy Iran i Irak przyłączą się do zmniejszenia dostaw ropy przez kartel. Decyzja ma zapaść 30 listopada.

We wrześniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie, podczas nieformalnego spotkania w Algierze, na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

"Rynki paliw robią sobie przerwę"

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.

Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

- Realia są takie, że jest trudno osiągnąć porozumienie w samym OPEC, a także z innymi poważnymi dostawcami ropy, jak Rosja - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets w Sydney.

- Teraz rynki paliw robią sobie przerwę, aby to przemyśleć - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku staniała o 21 centów do 48,03 USD za baryłkę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane