• rozwiń

Ceny ropy odrabiają straty. Ale deklaracje OPEC mogą to zmienić

Ceny ropy odrabiają straty. Ale deklaracje OPEC mogą to zmienić
Foto: Gazprom Foto: Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 75 centów

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Inwestorzy ważą co jest teraz istotniejsze dla rynków - spodziewany spadek zapasów ropy w USA czy strategia OPEC - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 56,85 dolarów, po zwyżce o 1,59 dolara.

Są wzrosty

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 75 centów do 60,86 dolarów za baryłkę. Analitycy oceniają, że zapasy ropy w USA spadły w ub. tygodniu, już drugi tydzień z rzędu.

Tymczasem na rynek docierają informacje, że Irak zamierza zwiększyć produkcję ropy o 4 mln baryłek dziennie od 2015 r. Poinformował o tym minister ropy Iraku Adel Abdul Mahdi.

Bez zmian?

Wcześniej Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie zadeklarowały, że podtrzymają produkcję na obecnym poziomie.

Na dodatek minister ropy Arabii Saudyjskiej Ali Al-Naimi stwierdził, że cena ropy nawet na poziomie 20 USD za baryłkę jest nieistotna dla polityki prowadzonej przez OPEC.

- Komentarze, że Saudyjczycy mogą pompować ropę nawet, gdy jej cena spadnie do 20 dolarów za baryłkę, nie są konstruktywne dla rynków ropy - ocenia Michael McCarthy, główny strateg CMC markets w Sydney.

Potrzebne wsparcie

- Na razie trend spadkowy cen został zahamowany, ale nie widać jakiegoś szczególnego czynnika, który wsparłby notowania ropy - dodaje.

W poniedziałek ropa w Nowym Jorku w kontraktach na luty staniała o 1,87 USD do 55,26 dolarów za baryłkę. Brent staniała na ICE Futures o 1,27 dolara do 60,11 dolarów za baryłkę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jackuss81
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
usmiech_prezesa
To jest najlepszy dowod, ze gospodarka rynkowa nie istnieje. Bo jakim cudem rynek zmienil cene ropy z 160$ do 50$? Czy nagle jedna trzecia samochodow lub samolotow stanela? Najlepszy dowod, ze gospodarka ktos kreci i steruja nia polityka, nie rynek.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane