• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Ropa najtańsza od sześciu lat. "Konsekwencje mogą być przerażające"

Ropa najtańsza od sześciu lat. "Konsekwencje mogą być przerażające" Odtwórz: Ropa najtańsza od sześciu lat. "Konsekwencje mogą być przerażające"
Foto: Poniżej 43 dol. z baryłkę ropy, to najniższy poziom od sześciu lat | Video: Ropa najtańsza od sześciu lat. "Konsekwencje mogą być przerażające"

Cena za baryłkę ropy na najniższym poziomie od sześciu lat. Kosztuje już poniżej 43 dolarów i jak ostrzegają eksperci, geopolityczne konsekwencje tego stanu rzeczy "mogą być przerażające". Budżety wielu krajów eksportujących surowiec równoważą się przy założeniu, że baryłka kosztuje ok. 100 dol.

OPEC poinformował we wtorek, że w lipcu jego produkcja wzrosła do najwyższego poziomu od trzech lat. Kartel w ubiegłym miesiącu produkował 31,5 mln baryłek dziennie.

To o 1,5 mln baryłek więcej od górnej granicy ustalonej w czerwcu br. W konsekwencji spada cena za baryłkę ropy.

Od początku 2015 r. surowiec staniał już o 19 proc.

Iran wraca do gry

Zwiększenie produkcji ropy pochodzi z Iranu, Iraku i Arabii Saudyjskiej. Wyższa moc produkcyjna Iranu, najwyższa od 2012 roku, jest znakiem, że kraj jest gotowy do powrotu na światowy rynek energetyczny oraz skorzystania z zaproponowanego porozumienia nuklearnego.

Sankcje od dawna bowiem ograniczały wydobycie i eksport ropy z Iranu, dziś kraj zamierza odzyskać status światowego mocarstwa energetycznego.

Jak poinformował OPEC, Iran w lipcu zwiększył produkcję o 32,300 baryłek dziennie do 2,86 mln dziennie.

Rośnie także produkcja ropy spoza kartelu OPEC. Według raportu szybciej niż oczekiwano rosło wydobycie ropy na Morzu Północnym, w Chinach, Kolumbii, Rosji i USA.

- Produkcja Stanów Zjednoczonych pozostaje blisko najwyższego poziomu od czterech lat - informuje BBC cytując treść raportu OPEC.

Tylko Norwegia

Dane jasno pokazują, że trwa zacięta walka na rynku ropy. Najwięksi producenci surowca odmawiają zmniejszenia wydobycia pomimo cen sięgających dna.

Jak przypomniał serwis Business Insider, już w grudniu 2014 roku Jeff Gundlach, inwestor, który w 2012 roku znalazł się na liście 50 najbardziej wpływowych osób Bloomberg Markets Magazine, wystosował poważne ostrzeżenie dla świata o konsekwencjach spadku cen ropy poniżej 40 dolarów za baryłkę.

- Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - mówił, jednocześnie dodając, że jest to "bardzo złe dla świata, nie tylko ze względów gospodarczych. Geopolityczne konsekwencje mogą być - mówiąc bez ogródek - przerażające."

Również Ambrose Evans-Pritchard w zeszłotygodniowym artykule w "The Telegraph" zwraca uwagę, że na ceny ropy Brent utrzymujące się na poziomie poniżej 50 dolarów za baryłkę przygotowana jest tylko Norwegia.

Jego zdaniem jako jedyna ma wystarczające dochody, aby zrównoważyć swój budżet w tym roku.

A np. budżet Rosji skalkulowany jeszcze w grudniu ub.r. w oparciu o historyczną już cenę 100 dol. za baryłkę ropy naftowej, musiał zostać skorygowany w marcu - nowa wersja budżetu zakładała, że ropa naftowa kosztuje 50 dol. za baryłkę. To oznaczało uszczuplenie budżetu o równowartość 10 proc. jej PKB.

Z kolei w przypadku Wenezueli spadek ceny surowca o 50 proc. w ciągu ostatnich 14 miesięcy spowodował, że kraj ma do dyspozycji 36 miliardów dolarów. Dla porównania - przez poprzednie lata wpływy ze sprzedaży ropy wynosiły 79 miliardów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (15)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
wiktor_pawlica
Kolejny tytuł z cyklu kliknij, a my zarobimy - to, że konsekwencje mogą być takie i inne może powiedzieć każdy, ale gdzie tu są jakieś szczegóły? że budżet Wenezueli i Rosji się nie zamknie? Rosji jak widac nie przeszkadza ani tania ani droga ropa w stosowaniu swojej ekspansywnej polityki....
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tomasz_trus
Geopolityczne konsekwencje!? Pierdoły! Tylko tania ropa jest w stanie powstrzymać takie kraje jak Rosja czy Wenezuela przed dalszymi szaleństwami, a inne muzułmańskie kraje przez dalszym wspieraniem terroryzmu. I tyle.
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bob 202
U nas na stacjach benzynowych nie przyjęto do wiadomości aktualnych cen ropy i paliwa kosztują jakby nadal baryłka kosztowała ok. 100 USD.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jack Torrance
Cen ropy na świecie spadają,u nas na stacjach paliwo powyżej 5 złotych...
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
wspak
"u nas " to gdzie ? a "paliwo powyżej 5 złotych" to jakie? Przyjedź do nas- oto aktualne ceny: ET 85 4,97 ; ON 4,37 ; LPG 1,77.
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane