• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ropa naftowa

Baryłka ropy na równi pochyłej. "Takie ceny pozostaną na dłużej"

Baryłka ropy na równi pochyłej. "Takie ceny pozostaną na dłużej"
Foto: shell.com/(CC BY-NC-ND 2.0) Foto: Ropa jest najtańsza od kilku miesięcy

Ropa naftowa jest najtańsza od marca. Obecnie na giełdzie w Nowym Jorku (NYMEX) za baryłkę ropy naftowej West Texas Intermediate (WTI) należy zapłacić mniej niż 45 dolarów. To efekt nadpodaży surowca spowodowany główne zaskakującym wzrostem wydobycia w USA oraz obawami, że Iran krótko po zniesieniu sankcji znacząco zwiększy swoją produkcję ropy.

Ceny ropy naftowej są najniższe od marca. 9 marca tego roku za baryłkę ropy WTI należało zapłacić 45,02 dolara. Dziś ten poziom został przełamany. Baryłka surowca wyceniana była w piątek o godz. 8.10 na 44,77 dolarów.

Zaś baryła ropy Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 25 centów do 49,77 USD za baryłkę.

Coraz taniej

Jak podaje agencja Bloomberg za coraz niższą ceną ropy naftowej stoi nadpodaż surowca na światowych rynkach. Przyczyniły się do tego dwie rzeczy: zaskakująco szybko rosnąca liczba szybów wydobywających ropę ze złóż łupkowych oraz wizja zwiększenia eksportu ropy przez Iran.

Zdaniem analityków to nie koniec spadków cen ropy. - Uważamy, że cena ropy naftowej zatrzyma się poniżej 40 dolarów za baryłkę. Nie jest to jeszcze koniec spadków - mówi CNBC Chris Jarvis, analityk z Caprock Risk Management.

Analityk Goldman Sachs Jeffrey Currie twierdzi, że niskie ceny ropy naftowej mogą utrzymać się przez dłuższy czas.

- Niższe ceny ropy pozostaną na dłużej. Wartość surowca może nie odbić w 2016 roku, jeśli Iran zrealizuje zapowiedzi i zwiększy produkcję ropy naftowej - powiedział agencji Bloomberg Currie.

Co z ropą z Iranu?

To jednak nie jest jeszcze pewne, bo porozumienie z Iranem, które będzie skutkowało zdjęciem sankcji, musi najpierw ratyfikować amerykański Kongres. Ma na to czas do 17 września.

Już teraz pojawiają się głosy, że wielu senatorów jest niezdecydowanych. Chuck Schumer, który może zostać kolejnym liderem Partii Demokratycznej, powiedział, że będzie głosował przeciw zatwierdzeniu porozumienia z Iranem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marcowa kometa
i rosja zdycha jak bezpański pies...
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane