• rozwiń

Ropa najdroższa od ponad czterech miesięcy. Koniec taniego tankowania?

Ropa najdroższa od ponad czterech miesięcy. Koniec taniego tankowania?
Foto: Shutterstock Foto: Ropa drożeje

Ceny ropy są obecnie na poziomach najwyższych od czterech i pół miesiąca, głównie za sprawą obaw o zakłócenie dostaw z Bliskiego Wschodu - pisze BBC News. Za baryłkę ropy Brent trzeba było dziś zapłacić już 65,49 dolarów, o 9 dolarów więcej niż w marcu.

Wśród głównych powodów wyższych cen wymienia się spowolnienie produkcji ropy z łupków w USA i konflikt w Jemenie.

Samoloty koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej atakowały w ub. tygodniu cele szyickich rebeliantów Huti w Jemenie, mimo że zaledwie dzień wcześniej Rijad informował o zakończeniu tej misji.

Inwestorzy obawiają się, że z powodu niepokojów w Jemenie zakłócone mogą zostać dostawy ropy z Bliskiego Wschodu.

- Jesteśmy w tendencji wzrostowej i nie wydaje się, aby trend ten w krótkim okresie się zmienił. Jest szansa, że zobaczymy 70 dolarów za baryłkę Brent w następnym miesiącu - podkreśla Michael Hewson, główny analityk CMC Markets.

Widoczny dołek

Mimo ostatnich wzrostów cen ropy, oczekuje się, że jeszcze w tym tygodniu naftowi giganci tacy jak BP, Shell i Exxon Mobil zaraportują ostre spadki zysku za I kwartał tego roku.

Analitycy prognozują spadki zysków tych koncernów nawet o 60 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Takie prognozy nie dziwią, gdy zestawi się je z cenami ropy obecnie i rok wcześniej. Są one dziś o połowę mniejsze niż rok temu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
co ja widzę 0_o
U nas nie było taniego tankowania nawet jak w Ameryce 1l stał po 1zł... chyba że ty kilka żałosnych groszy na litrze to ta taniocha miała być. Do tego wprowadzono podatek jak było tanio żeby teraz nam nie skoczyło nagle, wiec ja się pytam gdzie są te pieniądze ??
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane