• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Już dawno paliwo na wakacje nie było tak tanie

Już dawno paliwo na wakacje nie było tak tanie
Foto: Shutterstock Foto: W piątek ropa na NYMEX staniała o 4,9 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powiększają spadki. To nadal wpływ czwartkowej decyzji Brytyjczyków, którzy wybrali Brexit - podają maklerzy. Niższa cena ropy dla kierowców oznacza mniejsze wydatki na stacjach paliw, z tego powodu tegoroczne wakacje powinny być jednymi z tańszych.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,92 USD, po zniżce o 72 centy, czyli 1,5 proc.

Spadek cen

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 7 centów i jest wyceniana po 48,34 USD za baryłkę.

- Wszystko teraz jest związane z Brexitem - mówi Evan Lucas, strateg rynku w IG Ltd. w Melbourne.

- Fundamenty na rynku ropy na razie schodzą na dalszy plan, a rynki będą się starały określić, jak to wszystko  będzie funkcjonować - dodaje.

Tanio na stacjach

Średnia cena oleju napędowego może na stacjach minimalnie spaść – prognozowany przez e-petrol.pl zakres cenowy to: 4,18-4,27 zł/litr, benzyna bezołowiowa 95 może kosztować 4,47-4,55 zł/litr. Eksperci e-petrol. Wskazali, że ceny paliw - o ile się zmienią - to zmiany będą umiarkowane.

Z kolei analitycy BM Reflex oceniają, że nawet, jeśli na rynku w najbliższych tygodniach wystąpią wahania cen paliw to i tak tegoroczne wakacje powinny być jednymi z tańszych.

"Z zestawienia średnich cen w miesiącach lipiec – sierpień w latach 2009 – 2015 wynika, że w przypadku benzyny w tym roku możemy notować ceny zbliżone do poziomów z roku 2009, a olej napędowy powinien być na poziomie z przełomu 2009/2010 r." - wskazali.

 

Brexit miesza

51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się w czwartkowym referendum za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - podała w piątek komisja wyborcza. Za pozostaniem w UE zagłosowało 48,1 proc. wyborców.

Jak sprecyzowała komisja, za Brexitem opowiedziało się ponad 17,4 mln osób, a za pozostaniem w UE - 16,1 mln.

W piątek ropa na NYMEX staniała o 4,9 proc.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane