• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Ropa mocno drożeje. OPEC obniży produkcję?

Ropa mocno drożeje. OPEC obniży produkcję?
Foto: CC0 Public Domain / pixabay Foto: Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną powiększając jeszcze osiągnięte w ub. tygodniu zwyżki o ponad 5 proc. Iran sygnalizuje, że bardzo możliwe jest podpisanie umowy w sprawie cięcia dostaw ropy przez OPEC. Nowe propozycje ma też Irak - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,35 USD, po zwyżce o 66 centów, czyli 1,4 proc. Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 68 centów, czyli 1,5 proc., do 47,54 USD za baryłkę.

Co zrobi kartel?

Iran jest optymistą co do tego, że kraje OPEC zgodzą się na obniżenie dostaw ropy na rynki paliw. Minister ropy Iranu Bijan Namdar Zanganeh ocenił, że jest "wysoce prawdopodobne" osiągnięcie konsensusu przez kraje kartelu co do zmniejszenia produkcji ropy - podała irańska agencja Shana.

Irak zaś zamierza przedstawić nowe propozycje dotyczące wielkości produkcji ropy przez ten kraj - to z kolei stanowisko ministra ropy Iraku Jabbara al-Luaibi, cytowne przez "The Wall Street Journal".

Wcześniej oceniano, że plany OPEC - aby obniżyć produkcję ropy - może nieco skomplikować Iran, który chce produkować więcej ropy, i Irak, który uważa, że powinien być zwolniony z obowiązku obniżenia dostaw swojej ropy, bo jest uwikłany w wojnę z islamskimi bojownikami.

Mniejsze dostawy?

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że nie widzi przeszkód, aby OPEC osiągnął jeszcze w tym miesiącu zgodę w sprawie mniejszych dostaw ropy. Dodał, że Rosja jest gotowa zamrozić swoją produkcję ropy na obecnym poziomie.

We wrześniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie, podczas nieformalnego spotkania w Algierze, na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca. Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu. Teraz, podczas listopadowego spotkania producentów ropy, powinno dojść do finalizacji tego postanowienia.

- Na rynkach jest przekonanie, że to może doprowadzić do cięcia produkcji - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets w Sycney. W ubiegłym tygodniu ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 5,3 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane