• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Produkcja ropy spada. Ceny w górę

Produkcja ropy spada. Ceny w górę
Foto: Pixabay (CC0 Public Domain) Foto: Z danych DoE wynika też, że produkcja ropy w USA spadła w ub. tygodniu i wyniosła 9,08 mln baryłek dziennie

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko najwyższego poziomu od 8 tygodni - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 34,77 USD, po zwyżce o 11 centów.

Ceny w górę

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 3 centy do 36,85 USD za baryłkę.

W środę Departament Energii USA (DoE) podał oficjalne dane o zapasach paliw w USA w ub. tygodniu.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 10,37 mln baryłek, czyli 2,0 proc., do 517,98 mln baryłek - poinformował DoE.

Analitycy prognozowali wzrost zapasów ropy jedynie o 3,4 mln baryłek.

Produkcja spada

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 2,88 mln baryłek, czyli 1,8 proc., do 163,6 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,47 mln baryłek, czyli 0,6 proc., do 254,99 mln baryłek.

Z danych DoE wynika też, że produkcja ropy w USA spadła w ub. tygodniu i wyniosła 9,08 mln baryłek dziennie. To już 6. z kolei tydzień spadku produkcji ropy w USA i jej najniższy poziom od listopada 2014 r.

Uspokojenie nastrojów

- To, co było bardzo oczekiwane na rynkach paliw, to pewne uspokojenie nastrojów - wskazuje Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets w Sydney.

- Zmniejszenie skali wahań cen na rynkach sugeruje, że jesteśmy w bardziej stabilnym środowisku. Ale trudno będzie oczekiwać jakichś dłuższych rajdów cen ropy, bo nadal na rynkach jest mnóstwo baryłek ropy - dodaje.

W środę na NYMEX w Nowym Jorku ropa zdrożała o 26 centów do 34,66 USD za baryłkę. To najwyższe notowania ropy na zamknięciu handlu od 5 stycznia.

Stabilizacja na rynku ropy naftowej. Materiał TVN24 BiS.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane