• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ropa zerka ku górze. Rynek czeka na spotkanie OPEC

Stacje paliw nie tylko dla samochodów. "Poczucie bezpieczeństwa" Odtwórz: Stacje paliw nie tylko dla samochodów. "Poczucie bezpieczeństwa"
Stacje paliw nie tylko dla samochodów. "Poczucie bezpieczeństwa" "Źródło: TVN Turbo"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują, cały tydzień surowiec może zakończyć na plusie. W centrum uwagi inwestorów znajduje się piątkowe spotkanie przedstawicieli OPEC w Wiedniu.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,62 USD, po zwyżce o 0,14 proc.

Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie pozostaje bez większych zmian na poziomie 56,38 USD za baryłkę.

Co zrobi OPEC?

Przedstawiciele państw zrzeszonych w OPEC i ich partnerów spotykają się w piątek w Wiedniu, aby omówić trwający od stycznia 2017 r. program cięć wydobycia. Do tej pory ze strony kartelu napływają mieszane sygnały w sprawie przyszłości programu.

Rosyjski minister energii, Aleksander Nowak, ocenił niedawno, że jest jeszcze "zbyt wcześnie, aby podejmować decyzje o przedłużaniu programu".

Z kolei przedstawiciele Algierii poinformowali na konferencji prasowej, że kwestia przedłużenia programu cięcia wydobycia będzie poruszana podczas piątkowego spotkania.

Mniej czy więcej?

Zdaniem analityków z Goldman Sachs, OPEC i partnerzy mają jeszcze sporo czasu przed podjęciem wiążących decyzji.

"Podczas, gdy uczestnicy programu ograniczania wydobycia wysyłają sygnały o możliwym wydłużeniu czasu jego trwania, nie słychać takich deklaracji ze strony największych producentów" - napisali.

"OPEC i partnerzy najprawdopodobniej wstrzymają się jeszcze jakiś czas z podejmowaniem zobowiązujących decyzji" - dodali.

Zapasy

Tymczasem zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,59 mln baryłek, czyli 1 proc., do 472,83 mln baryłek - poinformował w środowym raporcie amerykański Departament Energii (DoE). To mocniejszy wzrost od ocen analityków, którzy oczekiwali wzrostu zapasów o 3,9 mln b.

Produkcja ropy w USA w ub. tygodniu również poszła w górę o 157.000 baryłek dziennie do 9,51 mln b/d.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane