• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Pakt gigantów wzmacnia ropę. Co zrobi Iran i Irak?

Pakt gigantów wzmacnia ropę. Co zrobi Iran i Irak?
Foto: Shutterstock Foto: Ropa drożeje po pakcie ws. produkcji, teraz uwaga na Iran i Irak

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Inwestorzy czekają na wynik zapowiadanego na środę spotkania pomiędzy Iranem, Irakiem i Wenezuelą w sprawie dostaw ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 29,15 USD, po zwyżce o 11 centów.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 65 centów, czyli 2 proc., do 32,83 USD za baryłkę.

Porozumienie

Cztery państwa odgrywające znaczną rolę na światowym rynku ropy, w tym Rosja i Arabia Saudyjska, uzgodniły we wtorek zamrożenie pułapu wydobycia ropy dla zahamowania spadku cen, ale na razie nie wiadomo, czy przyłączą się do tego inni globalni producenci.

Porozumienie zawarli na niezapowiedzianym wcześniej spotkaniu w stolicy Kataru Dausze ministrowie do spraw ropy państwa-gospodarza oraz Arabii Saudyjskiej, Rosji i Wenezueli.

Przedstawiając wynik negocjacji saudyjski minister Ali al-Naimi oświadczył, że zamrożenie produkcji na poziomie ze stycznia jest odpowiednim posunięciem i w ciągu najbliższych kilku miesięcy mogą zostać rozpatrzone nowe kroki na rzecz ustabilizowania rynku. Wyraził jednocześnie nadzieję na przystąpienie do porozumienia innych producentów.

Kolejne porozumienie?

W środę minister ropy Iranu Bijan Namdar Zanganeh spotka się ze swoimi odpowiednikami z Iraku oraz Wenezueli - podała irańska agencja Shana.

We wtorek na NYMEX w Nowym Jorku ropa staniała o 40 centów do 29,04 USD/b.

W lutym cena surowca w Nowym Jorku spadła do najniższego poziomu od 12 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane