• rozwiń
  • WIG20 2152.53 +0.19%
  • WIG30 2437.38 +0.23%
  • WIG 56694.37 +0.08%
  • sWIG80 11447.02 -0.27%
  • mWIG40 3607.85 -0.15%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:19

Dostosuj

Ropa drożeje po eksplozji na tankowcu

Do eksplozji doszło na irańskim tankowcu u wybrzeży Arabii Saudyjskiej na Morzu Czerwonym (wideo bez dźwięku) Odtwórz: Do eksplozji doszło na irańskim tankowcu u wybrzeży Arabii Saudyjskiej na Morzu Czerwonym (wideo bez dźwięku)
Foto: EPA/IRIB TV /stooq.pl | Video: Reuters Foto: Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,72 proc. do 54,47 dolarów za baryłkę | Video: Do eksplozji doszło na irańskim tankowcu u wybrzeży Arabii Saudyjskiej na Morzu Czerwonym (wideo bez dźwięku)

Ropa naftowa drożeje po doniesieniach, że w piątek doszło do eksplozji i pożaru na irańskim tankowcu u wybrzeży Arabii Saudyjskiej na Morzu Czerwonym.

Ropa WTI na NYMEX drożeje o 1,72 proc. do 54,47 dolarów za baryłkę, a Brent na ICE zyskuje 1,88 proc. do 60,21 dolarów za baryłkę.

Wyciek ropy

W piątek doszło do eksplozji i pożaru na irańskim tankowcu u wybrzeży Arabii Saudyjskiej na Morzu Czerwonym. Według irańskiego koncernu naftowego NIOC został on trafiony dwiema rakietami z saudyjskiego wybrzeża.

Załoga jest bezpieczna, a sytuacja pod kontrolą - podały media w Iranie. Na razie władze Arabii Saudyjskiej nie zabrały głosu w sprawie incydentu.

W momencie eksplozji tankowiec, należący do irańskiej spółki naftowej NIOC, znajdował się ok. 60 mil morskich (ok. 100 km) od saudyjskiego portu Dżudda.

Jak podała najpierw irańska państwowa agencja ISNA, powołując się na anonimowe źródła, wybuch spowodował poważne szkody i wyciek ropy naftowej do Morza Czerwonego. "Eksperci uważają, że był to atak terrorystyczny" - dodała ISNA. Irańska telewizja państwowa poinformowała, że uszkodzone zostały dwa zbiorniki tankowca.

Chwilę później agencja Nour przekazała, że "sytuacja na tankowcu jest pod kontrolą" i stabilna, a wszyscy członkowie załogi są bezpieczni. Nour związana jest z elitarną jednostką, Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej. Agencja IRNA podała, że wyciek ropy został opanowany.

Według NIOC irański tankowiec został trafiony dwoma pociskami z saudyjskiego wybrzeża.

Domniemany atak jest kolejnym incydentem z udziałem tankowców w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Perskiej i prawdopodobnie zwiększy napięcia między Iranem a Arabią Saudyjską - zwraca uwagę agencja Reutera.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane