• rozwiń
  • WIG20 2167.43 -0.29%
  • WIG30 2453.91 -0.41%
  • WIG 57058.07 -0.42%
  • sWIG80 11420.48 -0.28%
  • mWIG40 3637.52 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:43

Dostosuj

Temat: Ropa naftowa

Cena ropy najwyższa od początku roku

Cena ropy najwyższa od początku roku Odtwórz: Cena ropy najwyższa od początku roku
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Pod koniec ubiegłego roku cena ropy spadła do najniższego poziomu od kryzysu finansowego | Video: Cena ropy najwyższa od początku roku

Cena amerykańskiej ropy WTI wzrosła w Nowym Jorku w poniedziałek do 37,90 dol. za baryłkę, a ropa Brent przekroczyła psychologiczną barierę 40 dol. za baryłkę i ustaliła się na poziomie 40,84. Wzrost notowań surowca wiąże się ze spadkiem produkcji w USA.

- Chociaż nadal rosną rezerwy, rynek ma jednak nadzieję, że wkrótce zobaczymy redukcję wydobycia w USA, która może się okazać większa niż prognozowano - powiedział AFP ekspert rynku naftowego z TD Securities Bart Melek.

Odbicie

Światowa produkcja surowca - mimo jego znacznej nadpodaży - nadal rosła przez wiele ostatnich miesięcy, co wpływało na spadki cen; walcząc o udział w rynku OPEC utrzymywał wydobycie na wysokim poziomie, toteż pod koniec ubiegłego roku cena ropy spadła do najniższego poziomu od kryzysu finansowego.

Na poniedziałkowe wzrosty notowań wpłynęła też zapewne wypowiedź ministra energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhaila ibn Muhammada al-Mazrui, który powiedział: "Obecna cena (baryłki) zaczyna zmuszać cały świat do zamrożenia produkcji i sądzę, że to zamrożenie wchodzi w życie w chwili, kiedy to mówię".

Zamrożenie

W lutym Arabia Saudyjska i Rosja zaproponowały zamrożenie wydobycia ropy na poziomie ze stycznia.

Na nadpodaż surowca, a zatem i cenę ropy wpłynie też jednak strategia Iraku i Iranu, które mają zamiar zwiększyć produkcję, by powetować sobie straty wynikłe z konfliktów (Irak) lub kosztownych sankcji (Iran).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane