• rozwiń
  • WIG20 2189.17 -1.14%
  • WIG30 2521.67 -1.13%
  • WIG 56741.75 -0.91%
  • sWIG80 11489.09 -0.04%
  • mWIG40 3938.05 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:37

Dostosuj

Ropa coraz droższa. OPEC przedłuży czas niskich dostaw, a Rosja jeszcze niepewna

Stacje paliw nie tylko dla samochodów. "Poczucie bezpieczeństwa" Odtwórz: Stacje paliw nie tylko dla samochodów. "Poczucie bezpieczeństwa"
Stacje paliw nie tylko dla samochodów. "Poczucie bezpieczeństwa" "Źródło: TVN Turbo"

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje kolejną sesję i przekroczyła poziom 55 dolarów za baryłkę. Kończący się tydzień będzie już 4. z kolei ze zwyżką notowań surowca - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,03 USD, po zwyżce o 49 centów, czyli 0,9 proc.

Brent w dostawach na XII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje 31 centów, czyli 0,5 proc., do 60,93 USD za baryłkę.

OPEC

Pod koniec listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie krajów OPEC, które zdecydują o dalszych losach obecnie obowiązującego porozumienia o niższych dostawach ropy z kartelu.

Na rynkach oczekiwanie, że OPEC wraz ze swoimi partnerami - w tym z Rosją - zdecyduje o przedłużeniu obecnego porozumienia o niższych dostawach ropy z OPEC poza marzec 2018 r. Takie stanowisko popiera Arabia Saudyjska i Kuwejt - kraje te wskazują na konieczność utrzymania niższych dostaw przez dłuższy czas.

Za przedłużeniem umowy jest też Irak, drugi największy producent ropy w OPEC. Minister ropy Iraku Jabbad al-Luaibi poinformował, że Irak popiera przedłużenie obecnego porozumienia o 9 miesięcy.

Na razie konieczne będzie wypracowanie konsensusu w sprawie tego "how long to prolong".

Rosja

Tymczasem minister energii Rosji Aleksander Nowak ocenił, że decyzja o przedłużeniu umowy, jaka zapadnie pod koniec listopada, jeszcze nie jest pewna.

- Myślę, że to jest już jednak pewna sprawa - że będzie przedłużenie porozumienia. Jedyną sprawą, jaką będą musieli się zająć (OPEC, Rosja) to czy przedłużyć jeszcze o 6 czy o 9 miesięcy - podkreśla tymczasem Fereidun Fesharaki, założyciel firmy konsultingowej FGE związanej z branżą energii.

- Sygnały z OPEC dla rynków są pozytywne - dodaje.

W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zakończyła sesję 24 centy wyżej - na poziomie 54,54 USD za baryłkę. To najwyższe notowania surowca na zamknięciu sesji od lipca 2015 r.

W tym tygodniu ropa w USA zyskała 1,7 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane