• rozwiń

Geotermia pomoże na smog? Szyszko: nie ulega najmniejszej wątpliwości - to brak pyłów

Minister Szyszko o smogu Odtwórz: Minister Szyszko o smogu
Foto: Minister Szyszko podczas konferencji na temat smogu | Video: Minister Szyszko o smogu

Według ministra środowiska Jana Szyszki, pół roku zabierze uchwalenie dwóch kluczowych dla ograniczenia smogu rozporządzeń. Przypomniał, że w walce ze smogiem w Toruniu pomogłaby geotermia, ale obecnie projekt ten nie może się rozwijać, bo działa w mieście konkurencyjna firma.

Jest szansa, by rozporządzenia dot. norm jakości dla kotłów grzewczych i norm jakości dla węgla zaczęły obowiązywać przed jesiennym sezonem grzewczym.

- Tak, jest taki plan, żeby i jedno i drugie rozporządzenie było gotowe w połowie bieżącego roku - powiedział Szyszko na konferencji prasowej.

Geotermia lekarstwem na smog?

Minister Szyszko od potrzeby walki ze smogiem płynnie przeszedł do problemów rozwoju geotermii w Toruniu .

- W Warszawie były wielokrotnie przekroczone normy, ale również i w Toruniu były przekroczone normy. To przecież w Toruniu aby mieć dobre powietrze można było i powinno się korzystać z takich zasobów energetycznych, związanych z ciepłem w miastach, jak chociażby geotermia - powiedział.

Jego zdaniem, jeden otwór wydobywczy geotermii w Toruniu mógłby zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę w okresie całego roku dla 200 tys. mieszkańców, a w okresie ostrych mrozów zapotrzebowanie na ciepło dla 20 tys. osób.

- Geotermia toruńska w tej chwili już jest uruchamiana, ale nie powstała, zgodnie z planem, w roku 2008, i od 2008 roku miast ogrzewać się poprzez zasoby geotermalne Toruń ogrzewa się za pomocą trochę przestarzałych technologii opartych o paliwa stałe bądź to ciekłe, zarządzane przez EDF - stwierdził minister.

Francuski koncern energetyczny EDF posiada w Polsce elektrociepłownie.

- Wykupił to i zajął rynek, natomiast w tej chwili geotermia toruńska ma moc, ale nie ma komu (jej - red.) sprzedać. A geotermia - to nie ulega najmniejszej wątpliwości - to brak emisji pyłów, pyłu 2,5, pyłu 10, jak również dwutlenku węgla, ale rynek w tej chwili jest zamknięty - podkreślił minister Szyszko.

Wyeliminować "kopciuchy"

Rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha doprecyzował w rozmowie z PAP, że intencją resortu środowiska jest to, żeby nowe przepisy weszły w życie jeszcze w tym roku.

Chodzi o dwa rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju dot. norm jakości dla nowych kotłów grzewczych, a także rozporządzenie Ministerstwa Energii ws. norm jakości dla paliw stałych.

Przepisy dot. kotłów mają wyeliminować ze sprzedaży tzw. kopciuchy, które nie spełniają podstawowych norm emisji pyłu i innych szkodliwych związków. Zgodnie z propozycją MR, od 2018 r. nie można będzie sprzedawać lub montować w Polsce kotłów na paliwa stałe, które nie będą miały najwyższej, piątej klasy. Nowe restrykcje będą dotyczyły kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, czyli takich, jakie stosowane są w domowych kotłowniach.

Organizacje pozarządowe informują, że rocznie na 200 tys. sprzedanych pieców węglowych w naszym kraju - 140 tys. stanowią tanie, o niskich standardach emisyjnych.

Jeśli chodzi o rozwiązania zaproponowane przez resort energii, to zgodnie z nimi sprzedawca będzie musiał informować konsumenta o jakości i rodzaju sprzedawanego węgla, a do obrotu nie będzie można wprowadzać węgla niesortowanego oraz węgla niespełniającego norm jakościowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (16)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lucek27
A gdzie, jak nie w Toruniu moze zadzialac geotermia? Wystarczy zapytac ojca Rydzyka. Ale co do tego pylu to bym sie nie zgodzil, bo kasa bedzie do niego szla, az sie bedzie kurzylo.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marcinek_PL
Czy ta geotermia przypadkiem nie należy to tego samego biznesmena, który w swojej grupie kapitałowej ma radio, TV, dziennik, fundację i uczelnię?
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sathriel
Tego samego na uczelni, ktorego pan Szyszko wykladal, a studenci jego uczelni wciaz odbywaja praktyki na wlosciach Szyszki w Tuczynie.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
cavok
Generalnie tak, naturalne źródła energii.
Ale dlaczego geotermia w Polsce ma tylko JEDNĄ, JEDYNĄ lokalizację? Dodatkowo dlaczego zasoby naturalne nie są własnością kraju w np sejmiku wojewódzkiego? /z drugiej strony jak w sejmiku, nie dogadaliby się/
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
OC67
Panie Szyszko a czym opalane są domy leśniczych w całej Polsce.To wy powinniście dać przykład i jako pierwsi wymienić piece w swojej własności na ekologiczne a nie takie jak dzisiaj najtańsze na opał stały czyli dla leśnika to drewno.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane