• rozwiń

Wiatr pobił rekordy produkcji energii. Polska w czołówce Europy

Wiatr pobił rekordy produkcji energii. Polska w czołówce Europy
Foto: Shutterstock Foto: Polska znalazła się w poniedziałek na 4. miejscu w Europie pod względem ilości energii elektrycznej wytworzonej przez wiatraki

Udział energetyki wiatrowej w całkowitym zapotrzebowaniu na energię elektryczną w Polsce wyniósł we wtorek 22,7 proc. - podaje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. To kolejny rekord polskich wiatraków. Jednocześnie w Niemczech osiągnięto zawrotne wielkości produkcji energii z wiatru, a cena energii z tego powodu spadła na kilka godzin poniżej zera.

Bicie rekordów rozpoczęło się już w poniedziałek. Tego dnia sumaryczna generacja ze źródeł wiatrowych wyniosła 5129 MWh, a moc generowana przez elektrownie wiatrowe przekroczyła poziom 5 GW - podało Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW).

W europejskiej czołówce

Udział energetyki wiatrowej w całkowitym zapotrzebowaniu na energię elektryczną w Polsce wyniósł w poniedziałek 19,9 proc., co oznacza, że tylko energetyka wiatrowa pokryła 1/5 polskiego zapotrzebowania na prąd. Polska znalazła się tego dnia na 4. miejscu w Europie pod względem ilości energii elektrycznej wytworzonej przez wiatraki.

Na pierwszym miejscu znalazły się Niemcy, na drugim miejscu - Wielka Brytania, na trzecim - Hiszpania - podsumowało stowarzyszenie WindEurope, które oblicza codzienną produkcję energii wiatrowej w poszczególnych krajach.

Z danych PSEW wynika, że w poniedziałek energia wygenerowana przez elektrownie wiatrowe w Polsce mogłaby pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną aż 12 milionów przeciętnych europejskich gospodarstw domowych lub 87 proc. średniego przemysłowego zapotrzebowania (według danych Eurostatu).

We wtorek było jeszcze lepiej, bo udział ten wzrósł do 22,7 proc.
 

Rekordy padają też w Niemczech. W środę rano moc generowana przez tamtejsze elektrownie wiatrowe osiągnęła poziom 37,6 GW. Poprzedni rekord odnotowano 3 stycznia. Tego dnia moc przekroczyła 35,9 GW.

Produkcja przekraczała zapotrzebowanie, co sprawiło, że giełdowa cena energii w Niemczech przez trzy godziny spadła poniżej zera. Jak podaje specjalistyczny portal Montel.no, wyniosła minus 4,37 euro/MWh.

 

Wyższe rachunki za prąd. Nowe opłaty już obowiązują:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
wlom123
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
CHŁOP z jajami
Czy to prawda, że energia wiatrowa jest trzykrotnie droższa od tradycyjnej?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
iosono
W niemczech produkcja z wegla kosztuje 5 centow ,ze slonca 10 centow ,z atomu 6 centow, z wody 5 centow,z wiatra (offshore) 4,5 centow, z gazu 5 centow,z biomasy 8 centow. Ale ceny z wiatra i slonca i biomasy beda jeszcze spadac przez nowe Technologie.Atom juz nie bedzie tanszy,po prostu koszty bezpieczenstwa rosna
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane