• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Trump robi krok w tył, a ropa traci

Jak wydobywana jest ropa naftowa? Odtwórz: Jak wydobywana jest ropa naftowa?
Jak wydobywana jest ropa naftowa? "Źródło: TVN24 BiS"

Ceny ropy naftowej w USA nadal, choć nieznacznie spadają po tym, jak prezydent Donald Trump wycofał się w nocy z zapowiadanego odwetu na Iran za zestrzelenie amerykańskiego drona - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,84 dolarów, po spadku ceny o 0,43 proc.

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 64,35 USD za baryłkę, po zniżce notowań o 0,42 proc.

Zastrzelenie drona

Prezydent USA Donald Trump miał zatwierdzić atak na irańskie cele w odwecie za strącenie amerykańskiego drona przez siły irackiej obrony przeciwlotniczej - podał "New York Times". Dziennik poinformował, że prezydencki rozkaz został wycofany, gdy samoloty były już w powietrzu.

Trump miał początkowo zgodzić się na zaatakowanie kilku celów na terenie Iranu, w tym radarów oraz wyrzutni rakietowych - doniosła w czwartek nowojorska gazeta, powołując się na urzędnika zbliżonego do sprawy. Uderzenie na irańskie pozycje miało odbyć się tuż przed świtem w piątek, by zminimalizować ryzyko ucierpienia postronnych wojskowych lub cywilów - dodało źródło.

Samoloty były w powietrzu, a okręty na pozycjach, ale nie wystrzelono rakiet, ponieważ pojawił się rozkaz o zaniechaniu ataku - przekazał "New York Times".

Wcześniej Trump pytany, czy Stany Zjednoczone odpowiedzą to działanie Iranu, amerykański szef państwa odpowiedział: "Wkrótce się dowiecie". W pierwszej publicznej reakcji na incydent, Trump napisał na Twitterze: "Iran zrobił ogromny błąd!".

Amerykański wojskowy dron został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad cieśniną Ormuz - poinformował w czwartek przedstawiciel amerykańskich władz. Chodzi o drona MQ-4C Triton należącego do marynarki wojennej USA.

Przez cieśninę Ormuz, łączącą Zatokę Perską z Morzem Arabskim, przepływa rocznie 20 proc. światowego transportu ropy naftowej, w tym większość ropy eksportowanej przez Irak.

W ostatnim czasie doszło do wzrostu napięć między Iranem a Stanami Zjednoczonymi w Zatoce Perskiej. Obawy o konfrontację pomiędzy tymi krajami rosną od 13 czerwca, kiedy w Zatoce Omańskiej zaatakowane zostały dwa tankowce. Stany Zjednoczone oskarżyły o ten atak Iran, czemu ten kategorycznie zaprzecza.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w USA zyskała 5,4 proc., a Brent na ICE zdrożała o 4,3 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
phantomas111
Pech chciał, że polscy kupcy właśnie zakontraktowali ropę po tej najwyższej cenie na kolejne 2 lata... Dlatego na stacjach będzie drogo nawet jak na całym świecie ceny będą spadać....
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane