• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Iran

Iran nie boi się Trumpa. "Wyniki nie mają wpływu na politykę Teheranu"

Iran nie boi się Trumpa. "Wyniki nie mają wpływu na politykę Teheranu"
Foto: Wikipedia CC BY-SA/ rouhani.ir Foto: Prezydent Rowhani jest postrzegany jako pragmatyk

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w środę, że wyniki wyborów prezydenckich w USA nie będą miały wpływu na politykę Teheranu - podała państwowa agencja IRNA. Rowhani wskazał, że rozwijające się relacje gospodarcze jego kraju ze światem są nieodwracalne.

Rowhani jest postrzegany jako pragmatyk. - Polityka Iranu na rzecz konstruktywnego zaangażowania w relacjach ze światem i zniesienie sankcji (związanych z programem nuklearnym Iranu) sprawiło, że nasze stosunki gospodarcze z wszystkimi krajami rozwijają się i są nieodwracalne - oświadczył.

Dodał, że porozumienie Iranu z sześcioma światowymi mocarstwami odzwierciedla rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ i nie może zostać ono unieważnione przez jeden rząd.

Porozumienie nuklearne

Wcześniej szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif podkreślił, że wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych kandydat Republikanów Donald Trump powinien uszanować zobowiązania wynikające z międzynarodowego porozumienia nuklearnego zawartego z Iranem.

Trump zajmował zawsze bardzo twarde stanowisko wobec Teheranu. Nie tylko popierał sankcje, lecz nawet sugerował w 1987 r., że USA powinny zaatakować Iran i zająć jego złoża ropy naftowej.

14 lipca 2015 roku sześć mocarstw - USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy - osiągnęły porozumienie z Iranem, mające na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju.

Umowa przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Miało to nastąpić dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

 

Giełdy reagują na wybór Trumpa. Zobacz materiał TVN24 BiS:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane