• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Prezydent: Polska potrzebuje przemysłu o światowych ambicjach

Foto: Aleksander Koźmiński/PAP Foto: Prezydent Andrzej Duda (C) zwiedza nową linie produkcyjną w Hucie Miedzi Głogów podczas uroczystego uruchomienia inwestycji, 20 bm. Z lewej dyrektor huty Andrzej Szydło

Polska Miedź to przemysł, który się rozwija, który ma światowe ambicje, to jest to, czego potrzebuje Polska, polska gospodarka i polskie społeczeństwo - mówił prezydent Andrzej Duda, który w piątek uczestniczył w uroczystości otwarcia nowej inwestycji w hucie Głogów (Dolnośląskie).

- Chcemy, żeby Polska była państwem silnym. Chcemy, żeby Polska była państwem zamożnym, dostatnim. Zamożność i dostatniość tych państw, które już ją osiągnęły, opiera się na własnym mocno osadzonym przemyśle - przemyśle, który jest w stanie zarazem generować innowacyjność, przemyśle, który przynosi wysoki dochód państwu - mówił prezydent.

Polska potrzebuje miedzi

Jak wskazał, takim przemysłem jest Polska Miedź.

- A dowodem na to, że jest ona przemysłem rozwijającym się, i że jest ona przemysłem o niezwykłych ambicjach, o ambicjach o charakterze światowym, jest ta właśnie instalacja - instalacja, która powstała u nas, w Głogowie, w Polsce. Ogromnie za to dziękuję. To jest właśnie to, czego Polska, polska gospodarka i polskie społeczeństwo niezwykle potrzebuje - podkreślił.

- To kolejny przełom dla huty, dla Głogowa, dla KGHM, dla Polski. Instalacja, jakiej drugiej w świecie nie ma, bo nie ma drugiej tak wielkiej instalacji pieca zawiesinowego i elektrycznego nigdzie - zaznaczył Andrzej Duda.

Największa inwestycja na świecie

Prezydent podkreślił, że jest to największa tego typu inwestycja na świecie, która przy jednoczesnym zwiększeniu zdolności produkcyjnych huty i grupy KGHM, zapewni zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo dla środowiska.

Przy tej okazji zwrócił uwagę na problem szkodliwego dla ludzi zapylenia w polskich miastach. Podkreślił, że nowoczesna instalacja w Hucie Miedzi Głogów sprzyja poprawie sytuacji środowiskowej.

- Ta niezwykle nowoczesna instalacja praktycznie 10-krotnie ogranicza emisję pyłów w stosunku do tego, co do tej pory było w piecach szybowych. Jeżeli zsumujemy i porównamy jej bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego, w porównaniu z tym, co było do tej pory (...), to mniej-więcej pięciokrotnie poprawia się ekologiczność tych instalacji wytopu miedzi w stosunku do tego, co było niedawno - mówił.

Gratulacje od prezydenta

Prezydent pogratulował też całej grupie KGHM i jej pracownikom, którzy - jego zdaniem - przyczynili się do szybkiego ukończenia tej inwestycji.

- Bardzo serdecznie za to dziękuję i z całego serca państwu gratuluję. Ja jestem dumny, więc wyobrażam sobie, jak państwo musicie być dumni. Jestem ogromnie szczęśliwy i życzę państwu wszystkim powodzenia, życzę sukcesów KGHM-owi, życzę także osobistego i zawodowego sukcesu każdemu z państwa - powiedział.

Duda w swoim przemówieniu nawiązał też do ponad tysiącletniej historii Głogowa. Wskazał m.in. na pierwsze historyczne zapiski o mieście z 1010 r., dramatyczną obronę miasta przed Henrykiem V w 1109 r., czy na II wojnę światową, kiedy miasto zostało praktycznie zrównane z ziemią.

Inwestycja w Hucie Miedzi Głogów kosztowała ponad 2,5 mld zł. Dzięki instalacji, której głównym elementem jest piec zawiesinowy, niższe będą koszty produkcji miedzi oraz emisja szkodliwych dla środowiska gazów.

Prace rozpoczęły się w 2010 r., dzięki którym niemal całkowicie zmodernizowano zakład „Głogów I”, będący odziałem Huty Miedzi Głogów.

Modernizacja, nowa linia produkcyjna

Wcześniej w tym oddziale huty wykorzystywano technologię pieców szybowych. Po modernizacji zostały one zastąpione piecem zawiesinowym, który umożliwia wytop miedzi w czystszej postaci. Dzięki nowej technologii zmniejszona została również emisja szkodliwych dla środowiska gazów.

Nowoczesne rozwiązania obniżą koszty produkcji miedzi i zwiększą wydajność pracy. Dzięki inwestycji miedziowa spółka uniknie w przyszłości wysokich kosztów związanych z koniecznością modernizacji technologii pieców szybowych.

W ramach inwestycji w zakładzie „Głogów I” powstał kompleks hal dla pieców zawiesinowego oraz elektrycznego. Wybudowano również m.in. budynek energetyczny wraz z turbiną elektryczną oraz suszarnię parową.

- Do końca roku nowa linia produkcyjna zostanie uzupełniona o tzw. prażak, czyli piec do prażenia koncentratu - wyjaśniła rzeczniczka KGHM Polska Miedź Jolanta Piątek.W efekcie inwestycji, której szacunkowy koszt to ponad 2,5 mld zł, powstała linia produkcyjna o wydajności 250 tys. ton miedzi "bister" (stop miedzi zawierający około 99 proc. tego pierwiastka) rocznie.

Trzy miejsca na świecie

Rzeczniczka podkreśliła, że to największa na świecie instalacja pieca zawiesinowego i pieca elektrycznego.

- Ta unikalna technologia jest obecnie wykorzystywana jedynie w trzech miejscach na świecie – jednym z nich jest właśnie Głogów - podała Piątek.

Huta Miedzi Głogów istnieje od 1971 r. Tworzą ją cztery zakłady: dwa główne produkujące miedź - "Głogów I", "Głogów II" oraz Wydział Metali Szlachetnych i Wydział Ołowiu. W Wydziale Metali Szlachetnych odzyskuje się srebro, złoto, koncentrat platynowo-palladowy oraz selen techniczny.

W hucie produkuje się 460 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie. Pracuje tam około 2,6 tys. osób.

Zobacz: PiS chce odbudować przemysł (Film z 30.10.2015)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marynarz47
To nie żaden nowoczesny przemysł tylko produkcja surowców. Jedni wydobywają gaz i ropę a drudzy węgiel i miedź. Ale to tylko surowce. Nowoczesna technika to będzie wtedy gdy z tej miedzi będą elementy napędu samochodu elektrycznego, lub obwody drukowane w komputerze.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jacsosna
jak widać na załaczonym obrazku, PAD dalej brnie w narracje Prezesa. a Polska zgodnie z jego zyczniem staje sie krajem surowcowym - 3 swiat pasuje jak ulał. ŻENADA.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane