• rozwiń

Poszukiwania gazu wznowione. Złoże "Przemyśl" będzie eksplorowane

Poszukiwania gazu wznowione. Złoże "Przemyśl" będzie eksplorowane
Foto: eni.com Foto: Poszukiwania złóżgazu ziemnego rozpoczną się w styczniu 2016 roku w Przemyślu

Na początku stycznia przyszłego roku rozpoczną się na terenie Przemyśla (Podkarpackie) i okolicznych gmin poszukiwania złóż gazu.

Jak tłumaczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Przemyślu Jakub Siewko z PGNiG, złoże „Przemyśl”, którego eksploatacja rozpoczęła się już w latach 60., to największe złoże gazu ziemnego, z którego czerpie spółka.

- Nasze prace i ten projekt mają służyć temu, aby sprawdzić, czy są możliwości utrzymać ten poziom wydobycia gazu ziemnego, jaki jest obecnie, a może nawet go zwiększyć. To część strategii naszej firmy. Obecnie dostarczamy na rynek rocznie ok. 4,5 mld m sześc. gazu, resztę sprowadzamy głównie z kierunku wschodniego. Zależy nam, aby w jak największym stopniu gaz był z naszych źródeł - podkreślił.

Utrzymać produkcję na dekadę lub dwie

Siewko przypomniał, że 1/3 złóż węglowodorów, z których czerpie PGNiG, znajduje się na Podkarpaciu. Nie powiedział, ile spółka spodziewa się znaleźć jeszcze gazu w złożu „Przemyśl”.

- To okaże się po badaniach. Wiemy, że złoże ma skomplikowaną budowę. Naszym celem jest

utrzymać produkcję, żeby mogła trwać przez dekadę, a może przez dwie. Mamy tu olbrzymią infrastrukturę, zatrudniamy sporo ludzi i żeby ta infrastruktura pracowała, musi być odpowiednia ilość wydobycia - zaznaczył Siewko.

Jak powiedział podczas konferencji Piotr Hrycewicz z Ośrodka Kopalń Przemyśl, do wydobycia ze złoża pozostało jeszcze ok. 9,5 mld m sześc. surowca.

- Mamy nadzieję, że po tych badaniach ta ilość znacznie się zwiększy - dodał.

Powierzchnia złoża „Przemyśl” wynosi 226,5 km kw. Od początku eksploatacji wykonano 540 odwiertów, z czego 313 jest nadal w użyciu. Łączna głębokość odwiertów to prawie 1 tys. km. Szacowana wartość zasobów to 72,6 mld m sześć., dotychczas wydobyto 63,1 mld m sześc.

Hrycewicz zaznaczył, że na terenie ośrodka jest sześć kopalń gazu.

- Zatrudniamy 230 osób. Liczymy, że jak znajdziemy dodatkowy gaz, pracę znajdzie jeszcze więcej osób - powiedział.

Badania na zlecenie PGNiG przeprowadzi Geofizyka Kraków. Jak zaznaczył Tomasz Świętoń z tej firmy, badania będzie polegało na zrobieniu tzw. zdjęcia sejsmicznego metodą 3d.

Badania także w mieście

- Trudność w tym przypadku będzie polegała na tym, że obszar badań obejmuje głównie Przemyśl, czyli teren silnie zurbanizowany. Cały obszar, na którym wzbudzać będziemy wibrację, to ok. 160 km kw., a 300 km kw. to obszar odbioru – z takiej powierzchni będziemy rejestrować dane - zaznaczył.

Obszar badań obejmuje, oprócz Przemyśla, także okoliczne gminy - m.in. Krzywczę, Krasiczyn, Medykę i Fredropol.

Świętoń dodał, że planowana ilość punktów wzbudzania to ok. 10 tys. Natomiast ok. 60 tys. punktów będzie służyło do odbioru wibracji.

Drgania odczuwalne w regionie

Tłumaczył, że dane z punktów odbioru będą następnie przesyłane do komputera.

- Później geolog będzie interpretował ten obraz i tak powstanie zdjęcie 3D. Metoda ta jest precyzyjna, pozwala na dobrą analizę geologiczną terenu - dodał Świętoń.

Drgania będą wzbudzane za pomocą specjalistycznych urządzeń. Metoda ta – jak zapewniali przedstawiciele Geofizyki i PGNiG – jest bezpieczna dla ludzi oraz mieszkań.

Jak tłumaczył Świętoń, przy budynkach, w pobliżu których będą prowadzone badania, umieszczone zostaną urządzenia rejestrujące drgania.

- Jeśli będą się one zbliżały do przyjętych przez nas, bardzo rygorystycznych norm, wówczas badanie będzie przerywane - dodał.

Wzbudzanie drgań ma się rozpocząć na początku przyszłego roku i potrwa ok. 3 miesiące. Badania będzie prowadziła ok. 150-osobowa grupa pracowników z Geofizyki.

Metoda, która będzie wykorzystywana w Przemyślu, wcześniej była używana m.in. w Poznaniu i Danii.

Polska inwestuje w infrastrukturę do pozyskiwania gazu:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane