• rozwiń
  • WIG20 2257.22 -0.74%
  • WIG30 2607.19 -0.77%
  • WIG 59436.36 -0.71%
  • sWIG80 14335.95 -0.19%
  • mWIG40 4611.80 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Fundusz wyda miliardy na poprawę jakości powietrza. W programie jest też geotermia

Foto: EPA/PAP/Tomasz Gzell Foto: W Polsce jest ogromny problem z zanieczyszczenem powietrza

Na poprawę jakości powietrza w Polsce Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznacza około 10 mld zł - poinformował NFOŚiGW w komunikacie. Jak wyjaśniono, chodzi m.in. o wsparcie stabilnych odnawialnych źródeł energii, w tym szczególnie geotermii, termomodernizację budynków i polskie innowacje.

NFOŚiGW  w komunikacie podkreśla, że  ujednolicił listę programów i wyznaczył nowe kierunki finansowania. Na odnawialne źródła energii (OZE), termomodernizację obiektów niekomercyjnych, dostosowanie polskich firm do norm unijnych, wsparcie polskiej innowacyjności oraz umożliwienie skorzystania ze środków UE (ciepłownictwo/współfinansowanie) zarezerwowano 5,8 mld zł.

"Poprawa jakości powietrza jest, była i będzie jednym z priorytetów Funduszu, jednak osiągnięcie tego celu wymaga przede wszystkim działań skoordynowanych na szczeblu samorządowym" - stwierdził cytowany w komunikacie prezes Narodowego Funduszu Kazimierz Kujda.
NFOŚiGW poinformował, że w pierwszym i drugim kwartale planuje ogłosić kolejne nabory wniosków w ramach programów finansowanych ze pieniędzy UE.

Konsultacje doradców

"Ponadto, dostrzegając potrzebę skutecznych działań na rzecz walki z niską emisją i chcąc wesprzeć w tej mierze samorządy terytorialne NFOŚiGW podjął się realizacji unikatowego w skali europejskiej projektu wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE" - poinformował Fundusz. Uczestniczy w nim 14 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz województwo lubelskie.

W ramach tego programu udzielono ponad 6 tys. indywidualnych konsultacji, wsparto też przygotowanie 62 inwestycji.

Na co idą pieniądze Funduszu?

Duża część oferty to preferencyjne pożyczki. NFOŚiGW przygotował program Region z budżetem w wysokości 200 mln zł, z którego 116 mln zł trafi przez wojewódzkie fundusze na wsparcie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.  "Należy więc oczekiwać, że w regionach środki mogą być dostępne od pierwszego kwartału 2017 r." - dodano w komunikacie.

Jak podkreśla NFOŚiGW, priorytetem będzie wspieranie stabilnych OZE, w tym głównie geotermii. Na ten cel, czyli m.in. na wykonanie otworów czy budowę ciepłowni geotermalnych przeznaczono 500 mln zł.

Ponadto 500 mln zł trafi też na termomodernizację obiektów zabytkowych, muzeów czy szpitali.

Zobacz: Rząd zajmie się problemem smogu (Film z 10.01.2017)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane