• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Wysoka cena likwidacji kopalń. Ponad miliard złotych

Wysoka cena likwidacji kopalń. Ponad miliard złotych
Foto: MOs810/Wikipedia ((CC BY-SA 4.0) Foto: W niecałe dwa lata wydano ponad 1,2 mld zł wydano na likwidację kopalń

Ponad 1,2 mld zł kosztowała w okresie minionych niespełna 2 lat likwidacja infrastruktury przekazanej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, osłony socjalne dla odchodzących górników oraz działania polikwidacyjne i inne świadczenia. Harmonogram likwidacji rozpisany jest obecnie do 2021 r.

Do spółki restrukturyzacyjnej trafiają kopalnie lub ich wydzielone części (najczęściej tzw. ruchy) przeznaczone do likwidacji, z wykorzystaniem środków budżetowych. Jedyną czynną kopalnią w SRK jest zabrzańska kopalnia Makoszowy, która jednak jedynie do końca br. może korzystać z budżetowych dopłat do strat produkcyjnych.

Stopniowa likwidacja

Inne przekazane do SRK kopalnie, nieczynne od wielu miesięcy, a niektóre nawet od kilku lat, są likwidowane. Zgodnie z przekazanym w środę harmonogramem, najszybciej, bo już z końcem 2016 r., zakończy się likwidacja podziemnej części kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. Po tym terminie będą tam jeszcze prowadzone działania na powierzchni.

Na połowę przyszłego roku wyznaczono termin zakończenia likwidacji kopalni Rozbark V w Bytomiu. Kopalnia Anna w Pszowie ma być zlikwidowana do końca 2018 r., a trzy inne zakłady – Mysłowice, Boże Dary w Katowicach i Brzeszcze-Wschód w Brzeszczach (inną część dawnej kopalni Brzeszcze przejęła grupa Tauron) – rok później, do końca 2019 r. Termin zakończenia likwidacji kopalni Centrum w Bytomiu wyznaczono na koniec 2020 r., a kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu Zdroju na koniec 2021 r.

Harmonogram jest przygotowywany

Gdy w przyszłości – zgodnie z zapowiedziami spółek węglowych i resortu energii – do SRK trafią kolejne wygaszane kopalnie lub ich części, również dla nich zarząd spółki restrukturyzacyjnej przygotuje harmonogram likwidacji. W pierwszym kwartale przyszłego roku Jastrzębska Spółka Węglowa przekaże do SRK kopalnię Krupiński, a Polska Grupa Górnicza część kopalni Ruda (tzw. ruch Pokój 1). W dalszej kolejności PGG ma przekazać do SRK część ruchu Rydułtowy, a odnośnie kopalni Sośnica (w PGG) oraz ruchu Śląsk (w Katowickim Holdingu Węglowym) nie zapadły ostateczne decyzje.

Pytany o budżet SRK na działania likwidacyjne i osłonowe w przyszłym roku, rzecznik spółki Witold Jajszczok poinformował, że wysokość dotacji na 2017 rok jest obecnie wyliczana i znana będzie około połowy lutego przyszłego roku.

- Taka jest procedura. Według zatwierdzonych planów działań powstają harmonogramy ich realizacji. Na ich podstawie wyliczamy zapotrzebowanie finansowe, które weryfikuje Agencja Rozwoju Przemysłu, a zatwierdza minister energii – wyjaśnił rzecznik.

Podstawa do zawarcia umów

- To jest podstawą do zawarcia stosownych umów, które dopiero stanowią podstawę przekazywania dotacji. Potrzeby finansowe od końca roku do czasu podpisania umów i przekazania środków regulowane są na podstawie zaliczkowych wypłat dotacji – dodał Jajszczok.

Rzecznik nie odniósł się do kwoty ponad 2 mld zł, przekazanej podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Zabrzu przez parlamentarzystów PO, jako kwota planowanej dotacji na działania SRK w przyszłym roku. Kwota ta miałaby obejmować już prowadzone działania likwidacyjne, a także te, które będą podjęte m.in. wobec kopalń Krupiński i Pokój 1, gdy trafią one do SRK.

Koszty działań likwidacyjnych i polikwidacyjnych

Przedstawiciele SRK podają natomiast kwotę, jaka od początku ubiegłego roku do końca października br. została wydana przez spółkę na działania likwidacyjne, polikwidacyjne (jak odwadnianie nieczynnych kopalń, by chronić przed zalaniem sąsiednie zakłady, czy naprawa szkód górniczych), dopłaty do strat produkcyjnych oraz osłony socjalne i inne świadczenia. Dotychczas na te cele wydano w sumie ponad 1,2 mld zł.

W tej kwocie mieszczą się działania i zadania likwidacyjne, naprawa szkód górniczych oraz dopłaty do strat produkcyjnych – na te zadania w ciągu niespełna dwóch lat wydano 661,2 mln zł. Natomiast na jednorazowe odprawy pieniężne oraz urlopy górnicze i urlopy pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla przeznaczono przeszło 351,5 mln zł. Ponadto działania polikwidacyjne (odwadnianie, szkody górnicze i renty wyrównawcze) w 2016 r. kosztowały 182,3 mln zł.

Od początku ubiegłego roku SRK przejęła w sumie, wraz z majątkiem przekazywanych kopalń, ponad 9,5 tys. pracowników, z których ponad 5,2 tys. skorzystało z finansowanych przez budżet osłon socjalnych – urlopów górniczych oraz urlopów dla pracowników przeróbki (ponad 3,6 tys. osób) oraz jednorazowych odpraw pieniężnych (ponad 1,6 tys. osób).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Operator90
rylowskie gadanie faktycznie jest, ci co najwiecej pieniedzy na kopalni czepia dzisiaj beda pierwszymi pokrzywdzonymi na masówkach. Spasione knury zwiazkowe, ktore walcza tylko o swój układ zamkniety. Górnicy chcieliby fedrowac w spokoju na innej grubie, ale załogę ciągle się od tego odciąga.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
overo
taka w koncu rola srk, tzreba usunac szkody gornicze no i zapewnic ochrone socjalna tysiacom gorników. nie wiem czy inne kraje podchodzą z tak wielkim namaszczeniem do tematu górnictwa jak to sie robi u nas.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
hakuba
platforma nie ma konkretnych wyliczen, na razie probuja tylko zwiazkowców podkupić zeby głosowali na nich w wyborach, tak było na krupinskim
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
klang
podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Zabrzu przez parlamentarzystów PO......a co te platfusy kiedykolwiek powiedziały mądrze
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane