• rozwiń
  • WIG20 2199.79 -0.81%
  • WIG30 2499.96 -0.80%
  • WIG 58048.95 -0.81%
  • sWIG80 11578.49 -0.15%
  • mWIG40 3784.17 -0.96%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:14

Dostosuj

Temat: Amerykański gaz trafi do Polski

Gaz z USA trafi do Polski. Sprawdź, co to oznacza

Gaz z USA płynie do Polski Odtwórz: Gaz z USA płynie do Polski
Gaz z USA płynie do Polski "Źródło: tvn24"

Dostawa amerykańskiego gazu do Polski może być historycznym momentem, od którego będziemy liczyć początki energetycznej niezależności naszego kraju. Umowa z Amerykanami może pozwolić nam nie tylko uniezależnić się od dostaw z Rosji, ale też negocjować ceny surowca z innymi graczami. Materiał programu "Polska i Świat" w TVN24.

Gazoport, który w kampanii wyborczej pośpiesznie otwierała premier Ewa Kopacz nie jest już tylko czynny, ale zostaje wykorzystywany w coraz większej skali. A na horyzoncie pojawia się zapowiedz kolejnych statków transportujących do Polski gaz.

Przełomowa umowa?

Mowa o amerykańskim gazie LNG, na którego jednorazową dostawę właśnie podpisano kontrakt ze Stanami Zjednoczonymi. Umowa na razie dotyczy jednego tankowca, ale eksperci uważają, że może to być symboliczny początek, który rozpocznie regularne dostawy.

- Łamiemy stereotyp, że o to dostawy amerykańskiego gazu są niekonkurencyjne w Europie. Otóż są - mówił Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Oczywiście jeden tankowiec to niewiele, ale jeśli wszystko się powiedzie, to umowa na pierwszą dostawę gazu może okazać się historycznym posunięciem. Widzą to wszyscy.

- Serdecznie gratuluję, że nareszcie, po latach pracy w tym obszarze ten kontrakt będzie realizowany - mówi Ryszard Sznepf, były ambasador Polski w Waszyngtonie i podkreśla, że to z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski kluczowe, bo jeśli się powiedzie, to znajdziemy się w sytuacji najlepszej od lat.

Z różnych źródeł

Polskie zapotrzebowanie na gaz to około 16,5 mld metrów sześciennych rocznie. Ponad 4 mld wydobywa się w kraju. 1,5 mld metrów sześciennych przypływa z Kataru. Kolejne 5,5 mld metrów sześciennych pochodzi z Niemiec i Norwegii. A drugie tyle, bo 5,3 mld metrów sześciennych kupujemy z Rosji.

Kontrakt z Rosjanami kończy się w 2022 roku. Dalekosiężne plany zakładają scenariusz, zgodnie z którym będzie to już ostatnia umowa z Gazpromem.

- Alternatywy się rozszerzają. Nie trzeba być skazanym na jednego dostawcę, na co byliśmy skazani przez wiele lat. Otwarcie tego kierunku poszerza tylko paletę możliwości dla PGNiG - mówi Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki.

Nowe możliwości

Gazprom jako monopolista dyktował ceny jak chciał albo jak zawiał polityczny wiatr. W obliczu konkurencji można negocjować. Co prawda z Rosjanami woli do rozmów już nie ma, ale gaz amerykański tańszy od niemieckiego, czy norweskiego zmusi i Europejczyków do zejścia z tonu.

- Gaz w USA jest dużo tańszy niż w Europie, wiec eksport w tym kierunku jest naturalny i to się już odbywa - dodaje Chmal.

Polski gazoport działa na razie na pół gwizdka, ale kiedy się rozkręci to rocznie przyjmie gazu tyle, że będzie to odpowiadało dzisiejszym 5 mld metrów sześciennych, a po rozbudowie dojdzie do poziomu 7,5 mld sześciennych.

To zapewni Polsce niezależność i wiodącą rolę w regionie jeśli chodzi o odbiór i przesył surowca.

Amerykański gaz dla Polski. To przetarcie szlaku? Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
robsik_79
Ten gaz jest DUUUŻO droższy od rosyjskiego ale my "pokażemy" Rosji! Tylko co pokażemy? Swoją głupotę, bo Rosja ma zbyt na swój gaz i tylko śmieje się z tego posunięcia.
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
baldie
:-) Rosja zaczyna wojnę cenową bo amerykański LNG, swoimi cenami, psuje jej rynek. A dla nas tylko lepiej i przy niższych cenach możemy budować swoją niezależność od bandyckiego "wielkiego brata" ;-)
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
robsik_79
Do 'baldie'go': A skąd wiesz, że cena gazu z USA jest niższa? Czyli cała Europa jest naiwna i woli kupować rosyjski gaz a tylko Polska kupuje tańszy z USA? Poszperaj na anglojęzycznych forach biznesowych i przeczytasz, że gaz z USA jest droższy od rosyjskiego.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
yarpen26
robsik_79 -> Oczywiście, ja również w jabłka zaopatruję się tylko u faceta, który sprzedaje je po 80 groszy za sztukę z zastrzeżeniem, że kiedy mu się podoba, może wygrzmocić mi żonę. Przecież nie pójdę do typa, co sprzedaje je za złotówkę, ale bez tego typu dodatkowych warunków, to by było bez sensu!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane