• rozwiń

Co Polska pokaże na Expo? "Energię przyszłości"

Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski Odtwórz: Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski
Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski "Źródło: tvn24"

Czyste technologie węglowe, zalesianie oraz rewitalizacja terenów poprzemysłowych to główne wątki polskiej ekspozycji na rozpoczynającej się 10 czerwca wystawie Expo w Astanie - powiedział komisarz generalny sekcji polskiej Andrzej Stefański.

Astana Expo 2017 w Kazachstanie potrwa trzy miesiące. Wystawa odbywa się pod hasłem "Energia przyszłości".

Stefański spodziewa się dużego zainteresowania polską ekspozycją. Przewiduje, że odwiedzać ją będzie ok. 400 osób dziennie.

"Energia przyszłości"

- Każda wystawa Expo ma swój temat przewodni. W przypadku Astany tym tematem przewodnim jest "Energia przyszłości", czyli troska o bezpieczeństwo energetyczne świata, o efektywność energetyczną. I my nawiązujemy do tej tematyki i na naszej ekspozycji prezentujemy kilka głównych wątków: zalesianie, czyste technologie węglowe oraz rewitalizację - mówił komisarz generalny.

Jak podkreślił, Polska przedstawia się jako kraj pomysłowych ludzi i inteligentnej energii. - Hasło jest sformułowane po angielsku, czyli "Poland - creative people, smart energy". Chcemy pokazać się jako ważny uczestnik międzynarodowego dialogu na temat bezpieczeństwa energetycznego i efektywności energetycznej - wyjaśnił.

- Prezentujemy, że istnieją nowoczesne, czyste, ekologiczne technologie przeróbki węgla. Węgiel jest dla Polski bardzo ważnym źródłem energii, choć jego udział w naszym miksie energetycznym stopniowo się zmniejsza. Również dla Kazachstanu, jak i wielu innych krajów, to jest podstawowe źródło energii - mówił.

Węgiel

Tłumaczył, że Polska chce pokazać, że trzeba energetykę węglową unowocześniać, czynić ją czystą technologicznie.

- Pokazujemy również kolejne polskie osiągnięcie, którym się chcemy ze światem podzielić i pochwalić - to są nasze osiągnięcia w zakresie zalesiania kraju. Poprzez zalesianie kraju w sposób skuteczny walczymy ze skutkami emisji dwutlenku węgla do atmosfery - wskazał.

Dodał, że Polska ponadto pokazuje osiągnięcia dotyczące rewitalizacji terenów poprzemysłowych. - To hasło rewitalizacji w pewien sposób nawiązuje do polskiej kandydatury do organizacji Expo w 2022 roku w Łodzi. I hasłem tej wystawy jest "City reinvented". Czyli chcemy pokazać, że Łódź już jest organizmem, który podlega rewitalizacji i że odbywa się to z sukcesem, a Polska jest gotowa podzielić się swymi pozytywnymi doświadczeniami w zakresie rewitalizacji z całą globalną społecznością - wyjaśnił Stefański.

O wystawie

Komisarz generalny sekcji polskiej Andrzej Stefański przypomniał, że są dwa rodzaje wystaw Expo: wystawy światowe, gdzie kraje budują swoje własne pawilony, oraz wystawy międzynarodowe - gdzie pawilony buduje organizator. W Astanie przestrzeń na polską ekspozycję zapewnia strona kazachstańska.

Stefański w lutym przejął od strony kazachstańskiej dwukondygnacyjny pawilon o powierzchni 400 m kw. na parterze i 400 m kw. na pierwszym piętrze. Wykonawcą polskiej ekspozycji jest firma Expo Mazury. - Jest już obecna w Astanie i prowadzi prace przygotowawcze do wykonania ekspozycji - przekazał.

Wskazał, że wielkość pawilonów narodowych jest różna. - Ta nasza powierzchnia (...) to jest jedna z większych ekspozycji na Expo - dodał.

Podkreślił też, że szacuje się, iż Expo w Astanie w ciągu 93 dni odwiedzi 5 mln osób. - I my na podstawie udziału Polski w poprzednich Expo spodziewamy się dziennie 4 tys. osób, czyli przeciętnie w ciągu godziny 400 osób. To jest dużo - zaznaczył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zdzichkom1
lobby węglowe/górnicze nie pozwoli na elektrownie atom owe, wiatrowe, wodne bo by straciło kasiorę. ilu było premierów ze śląska????
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane