• rozwiń

Polska chce rosyjskiego gazu w taryfie "bardziej elastycznej i efektywnej"

Polska chce rosyjskiego gazu w taryfie "bardziej elastycznej i efektywnej"
Foto: Gazprom Foto: Szef resortu był pytany przez dziennikarzy o wpływ antymonopolowych zarzutów Komisji Europejskiej wobec rosyjskiego koncernu Gazprom na negocjacje cenowe z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem

PGNiG jako duży i przewidywalny partner Gazpromu, płacący na czas za otrzymany gaz, ma argumenty, żeby na następne dwa, trzy lata formuła cenowa w kontrakcie była "bardziej elastyczna i efektywna dla polskiej gospodarki" - ocenił minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.

Karpiński brał udział w poniedziałek w Rzeszowie w konferencji poświęconej 25-leciu przemian gospodarczych w Polsce organizowanej przez MSP.

Szef resortu był pytany przez dziennikarzy o wpływ antymonopolowych zarzutów Komisji Europejskiej wobec rosyjskiego koncernu Gazprom na negocjacje cenowe z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Karpiński ocenił, że zarzuty te są dla Gazpromu "utrudnieniem w działalności na rynku europejskim". Zaznaczył, że w relacjach między PGNiG a Gazpromem wszystko dzieje się zgodnie z procedurą. Przypomniał, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami "okno negocjacyjne zostało otworzone w listopadzie".

Tańszy gaz?

- W kontekście cen gazu PGNIG jako pewny, stabilny i przewidywalny odbiorca oraz płatnik ma silne karty sam z siebie - ocenił minister. Jego zdaniem, PGNiG jako duży i przewidywalny partner, płacący na czas, "ma silne argumenty żeby na następne dwa, trzy lata ta formuła (cenowa - PAP) była bardziej elastyczna i efektywna dla polskiej gospodarki".

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła formalne zarzuty wobec Gazpromu będące wynikiem prowadzonego od jesieni 2012 roku postępowania. Według tych ocen Gazprom utrudnia konkurencję na rynku gazu w ośmiu krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie jest dominującym dostawcą surowca. Prócz Polski chodzi o: Bułgarię, Czechy, Estonię, Węgry, Litwę, Łotwę i Słowację.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
PRECZ Z OPĘTANYM KACZYŃSKIM
Polska nie chce wcale rosyjskiego gazu, za który płacąc wspiera tylko bandycką organizację terrorystyczną. Polska chce gaz z każdego możliwego źródła, ale nie rosyjskiego! Tak samo z ropą.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
andrzej_buras
  • 1
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane