• rozwiń
  • WIG20 2285.08 -1.58%
  • WIG30 2649.94 -1.61%
  • WIG 60391.42 -1.25%
  • sWIG80 14454.84 -0.31%
  • mWIG40 4753.70 -0.85%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Prezes KHW: połączenie z PGG jedynym ratunkiem dla holdingu

Prezes KHW: połączenie z PGG jedynym ratunkiem dla holdingu
Foto: Wikipedia (CC BY SA 3.0)/ Klaumich49 Foto: Połączenie z PGG jedynym ratunkiem dla holdingu - prezes KHW

Połączenie Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) z Polską Grupą Górniczą (PGG) jest jedynym ratunkiem dla zadłużonego i zagrożonego upadłością holdingu - napisał w poniedziałkowym liście do załogi KHW prezes tej spółki Tomasz Cudny.

Według niedawnych zapowiedzi Ministerstwa Energii, połączenie obu górniczych firm ma nastąpić pod koniec pierwszego kwartału tego roku. Obecnie trwa przygotowanie szczegółowego planu połączenia, a przedstawiciele PGG badają sytuację holdingu w ramach tzw. due diligence.

List do załogi

"Jesteśmy dziś w bardzo trudnej sytuacji. Zadłużenie Katowickiego Holdingu Węglowego sięga 2,5 mld zł. Już w marcu nie będzie pieniędzy na wypłaty, grozi nam upadłość, a co za tym idzie likwidacja 13 tys. miejsc pracy. Jedynym dla nas ratunkiem jest połączenie KHW z Polską Grupą Górniczą. To zagwarantuje wam stabilne miejsca pracy i pieniądze na wypłaty" - napisał prezes holdingu w liście do załogi firmy.

Zapewnił, że górnicy każdej kopalni KHW mają gwarantowane zatrudnienie w Polskiej Grupie Górniczej, a po połączeniu z PGG holding - który będzie tzw. ruchem PGG - zyska środki na inwestycje w kopalniach mogących pracować jeszcze przez wiele lat.

Zmiany

Prezes Cudny wskazał, że w ciągu minionego pół roku w kopalniach KHW przeprowadzono wiele zmian służących uzdrowieniu sytuacji w spółce. "Obniżyliśmy koszty, zwiększyliśmy wydajność. Mimo to żaden wariant samodzielnego funkcjonowania nie gwarantuje nam przyszłości" - ocenił szef holdingu, zwracając się do górników o wsparcie podejmowanych działań, z myślą o przyszłości kopalń KHW. W ocenie prezesa załoga holdingu zawsze wykazywała się odpowiedzialnością i troską o firmę.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział na początku stycznia, że wstępny plan połączenia powinien być gotowy w połowie miesiąca. W styczniu też powinny rozpocząć się rozmowy ze stroną społeczną obu firm, z instytucjami finansowymi, a później także konsultacje z Komisją Europejską, która notyfikowała pomoc publiczną na restrukturyzację górnictwa.

Stanowisko związkowców

O planowanym połączeniu PGG i KHW chcą też rozmawiać związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej, którzy zwrócili się do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z wnioskiem o pilne spotkanie. Połączenie będzie bowiem wymagało stworzenia nowego biznesplanu PGG. Przedstawiciele działających w grupie związków nieoficjalnie wyrażali obawy, że włączenie zadłużonego holdingu do poprawiającej wyniki PGG może pogorszyć sytuację spółki i obciążyć ją kosztami naprawy KHW.

Jak informował niedawno prezes PGG Tomasz Rogala, Grupa zamknęła ubiegły rok kwotą ok. 300 mln zł wolnych środków, a roczne wyniki finansowe były zbliżone do przyjętych w biznesplanie. W trzech ostatnich miesiącach ubiegłego roku po raz pierwszy wpływy ze sprzedaży węgla przewyższyły koszty jego produkcji. Na skutek wzrostu cen węgla PGG spodziewa się w tym roku ok. 700 mln zł dodatkowych przychodów.

Według zapowiedzi, po połączeniu PGG ma być dokapitalizowana przez inwestorów na ok. 700 mln zł, z przeznaczeniem na inwestycje w KHW. Dodatkowo Grupa miałaby dostać wsparcie rzędu 400 mln zł. Częścią całego procesu ma być porozumienie z bankami na temat przesunięcia w czasie wykupu wartych ok. 1,3 mld zł obligacji holdingu, z możliwością konwersji części zadłużenia. Obecna umowa KHW z bankami (tzw. standstill) obowiązuje do końca marca - w tym czasie strony powinny wynegocjować właściwą umowę restrukturyzacyjną.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Seba_RP
akurat prezes cudny zrobił w 2016 cos wspaniałego bo jako jedyny zagwarantował sobie rynek zbytu na cały rok 2017, wiec beda mieli zysk, nie wiem czy powinni poczekac jeszcze z ta fuzja czy robic ja juz teraz, ale wiem na pewno ze ten nadchodzacy rob bedzie obfitował w duze wydarzenia
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
grandys90
KHW przez lata miało powazne problemy finansowe z ktorymi ekipa po i psl nie robiła nic, teraz jednak trzeba stosowac rozwiazania ktore nie tyle pozwola stanac na nogi ale przede wszystkim uchronia od upadłosci
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
z_byka
w obecnej sytuacji to jedno z najlepszych rozwiazań zwlaszcza ze da to kolejna mozliwosc restrukturyzacji wewnetrznej i ograniczenia kosztów, khw mimo wszystko przez cały poprzedni rok nie musiało wprowadzac tak daleko idacych zamian jak to poczyniło pgg i dzieki czemu zaoszczedzili mieliony
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane