• rozwiń

Powstaje podziemne połączenie między dwiema kopalniami

Powstaje podziemne połączenie między dwiema kopalniami
Foto: Kris Duda/Flikr (CC BY 2.0) Foto: Kopalnia Wieczorek zostanie połączona z kopalnią Murcki-Staszic

Do końca tygodnia podziemne połączenie dwóch należących do Katowickiego Holdingu Węglowego kopalń: Wieczorek i Murcki-Staszic stanie się faktem – podał w środę rzecznik KHW Krzysztof Jaros. To część planu zakładającego podniesienie efektywności wydobycia.

Jak poinformował Jaros, w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do połączenia chodnika transportowego w kopalni Wieczorek z przekopem na poziomie 720 w kopalni Murcki-Staszic.

- Na początek otwór był niewielki – przepływało nim powietrze. Do końca tego tygodnia powinny zostać zakończone roboty przy skrzyżowaniu i połączenie stanie się faktem - przekazał rzecznik.

Pierwszy etap

Wykonane wyrobisko – chodnik o długości 188 m stanowi pierwszy etap realnego połączenia pod ziemią tych dwóch kopalń.

- Wykonywane są dodatkowe wyrobiska, m.in. wentylacyjne, które pozwolą całkowicie uniezależnić ten rejon kopalni Wieczorek od zakładu macierzystego - powiedział dyrektor kopalni Wieczorek Andrzej Płonka.

Plan zakłada, że docelowo węgiel z kopalń: Wieczorek i Wujek będzie wydobywany, dzięki podziemnym połączeniom, z wykorzystaniem infrastruktury kopalni Murcki-Staszic.

Holding składa się obecnie z czterech kopalń: Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wujek (wraz z rudzką częścią: Śląsk) oraz Wieczorek.

Połączenie z Polską Grupą Górniczą

KHW ma być do końca marca połączony z Polską Grupą Górniczą (PGG), dla ratowania zadłużonego na 2,5 mld zł i zagrożonego upadłością Holdingu. Kwestię połączenia obu spółek mają w przyszłym tygodniu omawiać w Brukseli wiceministrowie energii Grzegorz Tobiszowski i Michał Kurtyka.

Według zapowiedzi po połączeniu PGG ma być dokapitalizowana przez inwestorów na ok. 700 mln zł, z przeznaczeniem na inwestycje w KHW. Dodatkowo Grupa miałaby dostać wsparcie rzędu 400 mln zł na doinwestowanie dwóch przyszłościowych kopalń ruchu KHW - Mysłowice-Wesoła i KWK Murcki-Staszic.

 

Zobacz: Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski (Film z 05.12.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
grandys90
KHW latami byli na minusie, a poprzednia kadencja PO-PSL nie kiwnela nawet palcem. Na chwile obecna tylko fuzja moze sprawic, ze KHW znowu stanie na nogi i zacznie na siebie zarabiac.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
z_byka
wiele kwestii przemawia za połączeniem obu spółek i dobrze, bo przemysł górniczy nie moze stać ciągle w miejscu tylko musi się rozwijać
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
roderowiec82
zmiany i przebudowa wewnętrznej infrastruktury to zabieg konieczny. KHW musi podejmować tego typu decyzje, kolejnym krokiem będzie fuzja z PGG
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane