• rozwiń
  • WIG20 2175.51 -0.40%
  • WIG30 2499.91 -0.37%
  • WIG 56317.39 -0.43%
  • sWIG80 11551.33 -0.61%
  • mWIG40 3874.83 -0.50%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Gazprom przyznał, że może zostać podzielony

Za gaz warto zapłacić trochę więcej. Stanilewicz wyjaśnia, dlaczego Odtwórz: Za gaz warto zapłacić trochę więcej. Stanilewicz wyjaśnia, dlaczego
Za gaz warto zapłacić trochę więcej. Stanilewicz wyjaśnia, dlaczego "Źródło: TVN24 BiS"

O możliwości podziału Gazpromu na dwie spółki: wydobywczą i operatora gazociągów mówiło się od kilku lat. Teraz rosyjski koncern przyznał po raz pierwszy, że istnieje możliwość jego „reorganizacji”. Jak poinformował dziennik "Wiedomosti", powołując się na prospekt związany z nową emisją euroobligacji firmy, Gazprom obawia się także, że utraci monopol na eksport gazu rurociągami.

"Nie ma pewności, iż wyłączne prawo firmy do eksportowania gazu nie zostanie anulowane bądź też, że nasz biznes czy działalność operacyjna nie zostaną zreorganizowane w jakiś inny sposób" - głosi prognoza Gazpromu. Autorzy prospektu wskazują, iż tego rodzaju decyzję może podjąć rząd rosyjski.

Jak zauważają w piątkowym wydaniu "Wiedomosti", w przeszłości w swych prospektach emisyjnych Gazprom wspominał o ryzyku utraty monopolu na eksport gazu. Jednak tym razem po raz pierwszy mowa jest o możliwości reorganizacji koncernu.

Zmiany będą stopniowe

Cytowany przez dziennik urzędnik szczebla federalnego powiedział, że nie było dotąd żadnych spotkań dotyczących pozbawienia Gazpromu jego monopolu na eksport surowca. - Jeśli chodzi o reorganizację, to jest to możliwe, ale jej skala nie będzie duża od razu, wszystko będzie robione stopniowo - powiedziało źródło.

Przedstawiciele Gazpromu, jak i wicepremiera Rosji Arkadija Dworkowicza, odmówili komentarzy.

"Wiedomosti" wskazują, że za zmianami w Gazpromie opowiadał się w przeszłości szef koncernu Rosnieft Igor Sieczyn, który proponował zarówno zniesienie monopolu Gazpromu na eksport gazu, jak i powołanie odrębnego operatora dla wszystkich gazociągów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane