• rozwiń

Podwyżki cen paliw wróciły na dobre. To dopiero początek

Podwyżki cen paliw wróciły na dobre. To dopiero początek
Foto: shutterstock.com Foto: Podwyżki na stacjach

W tym tygodniu za paliwa płacimy średnio od 2 do 4 groszy na litrze więcej niż w ubiegłym tygodniu - informuje BM Reflex. Za litr popularnej "95" trzeba zapłacić średnio 4,71 zł. Bezołowiowa "98" kosztuje średnio 4,92 zł za litr, a olej napędowy 4,64 zł za litr. Litr LPG to koszt 2 zł.

Oznacza to, że w przypadku benzyn i oleju napędowego wróciliśmy do poziomów w połowy grudnia ubiegłego roku. Z kolei za gaz ostatnio płaciliśmy tyle w na początku lutego tego roku.

BM Reflex podkreśla, że od tegorocznego minimum z końca stycznia ceny benzyny i diesla wzrosły odpowiednio o 41 i 33 grosze na litrze.

Dalsze podwyżki

Jak pisze Biuro, w perspektywie nadchodzącego tygodnia wzrosło wyraźnie prawdopodobieństwo dalszych podwyżek cen benzyn i oleju napędowego na stacjach. "W skali tygodnia zmiany wyniosą średnio minimum 5 groszy na litrze, a maximum 10 groszy na litrze. Nieco mniej, ale również w górę pójdą ceny autogazu, tu spodziewamy się wzrostu cen paliw średnio do 2 - 4 groszy na litrze" - czytamy w komentarzu.

Na wzrost cen paliw na krajowym rynku hurtowym wpłynęły wzrosty cen ropy i produktów gotowych na rynku europejskim. "Podwyżki są na tyle znaczące, że przy obecnym poziomie marży detalicznej nie ma możliwości utrzymania cen na stacjach na niezmienionym poziomie. Przed podwyżkami na stacjach w przyszłym tygodniu  nie uchroni nas umacniający się wobec dolara złoty, chociaż powinno to wpłynąć na wyhamowanie wzrostów w hurcie. Jeśli tak się stanie, to na przełomie kwietnia i maja ceny paliw na stacjach nie powinny rosnąć" - prognozuje BM Reflex.

Ceny powinny utrzymać się na poziomie niższym o około 60 groszy na litrze niż przed rokiem, co w perspektywie wyjazdów na majowy wypoczynek pozwoli na niższe niż przed rokiem rachunki za tankowanie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bob 202
Paliwa i tak są tańsze na świecie o połowę niż rok temu , tylko w naszym postępowym kraju staniało o 20 procent. Czy ktoś z tego żarłocznego rządu mógłby to wyjaśnić ?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
paptom1
ala bedzie jak paliwo podrozeje do 5.89 to rosja nam pokaze sile .polacy jeszcze zaplaca za ukraine ze nam sie odechce wszystkiego,
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
WILGRAF
ciekawe ropa tanieje , dolar słabnie do złotego a paliwo na stacjach drożeje i to kiedy mamy spadek cen towarów w kraju, czyżby w Australii spadł koala z dachu albo na Malediwach zabrakło piasku ? czekamy na tego typu wypociny polskich pseudo expertów tłumaczących ten precedens na rynku paliw w Polsce
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane