• rozwiń

Podatki, paliwo, marża. Sprawdź, za co płacisz tankując samochód

Podatki, paliwo, marża. Sprawdź, za co płacisz tankując samochód
Foto: tvn24.pl/dane: BM Reflex Foto: Za co płacimy tankując paliwo?

W dobie taniejącej ropy niższe ceny paliw widać też na stacjach benzynowych. Eksperci zastanawiają się, jak duże mogą być te obniżki. Warto jednak podkreślić, że tankując samochód nie płacimy wyłącznie za surowiec, z którego zrobione jest paliwo. Finansujemy też m. in. budowę dróg i remonty na kolei. Z czego zatem składa się cena litra paliwa?

Rok 2014 zapamiętamy jako okres taniejącego paliwa na stacjach. Znaczące obniżki kierowcy odczuli w swoich portfelach zawłaszcza w drugiej połowie roku. Ceny benzyny spadły w tym okresie w sumie o 91 groszy na litrze, a oleju napędowego o 80 groszy.

Podstawowe składowe ceny na stacjach to koszt paliwa z rafinerii, powiększony o akcyzę, opłatę paliwową, marżę sprzedawcy i VAT. Cena surowca od producenta uwzględnia też m.in tzw. koszty realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW). Określa on minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw zużywanych w ciągu roku w transporcie.

Opłata paliwowa

Ważną częścią ceny jest opłata paliwowa (3-6 proc.). Pieniądze te trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego oraz Funduszu Kolejowego i finansują inwestycje drogowe i kolejowe. Obydwa fundusze zostały utworzone w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Opłata paliwowa jest jednym z podstawowych źródeł zasilania KFD . Fundusz ten stanowi wsparcie dla realizacji rządowego Programu Budowy Dróg i Autostrad. W 2013 roku z opłaty paliwowej tylko do KFD trafiło 3 mld 584 mln zł.

1 stycznia weszła w życie ustawa, która podwyższa stawki opłaty paliwowej na lata 2015-2018 o 25 zł za tysiąc litrów. Obecnie wynoszą one: 129,41 zł za tysiąc litrów dla benzyn, 288,05 zł dla oleju napędowego i 159,71 zł/1000 kg dla LPG.

Akcyza

Kolejną ważną składową ceny paliwa na stacji jest akcyza. Zgodnie z obowiązującą od stycznia ustawą stawki akcyzy na paliwa silnikowe obniżono o 25 zł za tysiąc litrów. Obecnie dla benzyn silnikowych oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami wynosi 1540 zł za tysiąc litrów.

Z kolei akcyza dla olejów napędowych spadła do 1171 zł za tysiąc litrów. Natomiast akcyza dla gazu LPG wynosi 670 zł/1000 kilogramów.

Marża detaliczna

W skład ceny litra paliwa wchodzi też marża detaliczna. Należy pamiętać, że marża to nie tylko zysk właściciela stacji. To także kwota, która pozwala na pokrycie kosztów prowadzenia stacji. - Są to m.in. koszty pracownicze, podatki od nieruchomości, koszty transportu, prowizja od transakcji kratami płatniczymi, opłaty za badania okresowe i kontrolne urządzeń technicznych - mówi tvn24bis.pl Urszula Cieślak z BM Reflex.

Nowy podatek

Eksperci podkreślają, że od nowego roku ceny paliw mogą nieznacznie wzrosnąć. Wszystko za sprawą obowiązującej od 1 stycznia tzw. opłaty zapasowej. Została ona wprowadzona ustawą z maja 2014 roku o zapasach ropy naftowej. Muszą ją naliczać importerzy paliw i rafinerie.

"Opłata zapasowa może spowodować wzrost cen paliw od 4 do 6 groszy na litrze. Kwota wynikająca z opłaty będzie w pierwszej kolejności niwelowała skalę prognozowanych obniżek cen na stacjach" - podaje BM Reflex. Biuro nie wyklucza jednak dalszych spadków cen. Tak samo jak serwis e-petrol.pl. Na nowy tydzień prognozuje on średnią cenę popularnej "95" w przedziale 4,43-4,54 zł za litr, średnią cenę oleju napędowego w granicach 4,44-4,55 zł a autogazu 2,34-2,42 zł za litr.

Gdzie najtaniej?

W grudniu "Bloomberg" stworzył listę krajów, w których benzyna kosztuje najmniej. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale jest taki kraj, gdzie litr kosztuje 3 grosze. To Wenezuela, która ma największe na świecie rezerwy ropy naftowej. Zatankowanie do pełna samochodu to mniejszy koszt niż filiżanka kawy.

40 groszy za litr benzyny zapłacimy w Arabii Saudyjskiej - największym na świecie producencie i eksporterze ropy naftowej . W 2013 roku produkcja ropy wyniosła w tym kraju 540 mln ton. W Kuwejcie litr benzyny kosztuje 70 groszy, a w Egipcie 1,23 zł.

Według danych zebranych przez portal e-petrol.pl, w Europie najwięcej za litr PB95 zapłacimy we Włoszech (6,79 zł), Holandii (6,79 zł) i Norwegii (6,58 zł). Najtańszą benzynę ma Estonia (4,58 zł), Luksemburg (4,66) i Litwa (4,70).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Jack Torrance
Jest taniej więc ten rząd nie podarował że Polakowi żyje się lżej, obłożył paliwo kolejnym podatkiem,niby nie dużo bo te parę groszy ale jednak,coś trzeba uszczypnąć,coś wydrzeć żeby było na darmowe przejazdy dla posłów,drogie kolacyjki,wina i cygara...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Ale brednie... W Norwegii może i w przeliczeniu litr kosztuje ponad 6 złoty... ale tam zarabia się 100 złoty na godzinę. Wiem bo tu mieszkam.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
waldemaro1
Ceny paliw to jedno,a akcyza jednak bije rekordy i nabija kasę na wyjazdo-loty parlamentarzystów...wiedzą złodzieje skąd czerpać zyski,bo jak transport drogi,to i towary droższe...ta akcyza,to takie prawomocne złodziejstwo,bo nic nie robią,a kasę ściągają,jak sutener ze swoich panienek.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Lapigrosz9012
Do tych cen powinny być podane minimalne zarobki jakie obowiązują w poszczególnych krajach w przeliczeniu na złotówki. Wtedy będziemy mieli pełny obraz ile możemy kupić paliwa za pensje w każdym wymienionym kraju.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
taki_tam
Te średnie cen paliw na stacjach to nie wiem skąd biorą, jakiś czas temu płaciłem za Pb95 4,19 zł. więc średnia 4,44 - 4,54 to jakaś paranoja.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane