• rozwiń

Orlen podpisał porozumienie z litewskim rządem

Beata Szydło komentuje zmiany w Orlenie Odtwórz: Beata Szydło komentuje zmiany w Orlenie
Beata Szydło komentuje zmiany w Orlenie "Źródło: tvn24"

PKN Orlen we wtorek w Wilnie podpisał porozumienie z przedstawicielami litewskiego rządu. Zakłada ono wzajemne wsparcie dla realizowanych bądź rozważanych inwestycji między innymi infrastrukturalnych dotyczących Orlen Lietuva.

Podczas wtorkowego pobytu w Wilnie prezes Orlenu Daniel Obajtek spotkał się premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem, z którym rozmawiał o kwestiach strategicznych z punktu widzenia litewskiego rządu oraz PKN Orlen. Natomiast z ministrem energetyki Zygimantasem Vaiciunasem oraz ministrem komunikacji Litwy Rokasem Masiulisem szef Orlenu podpisał deklarację o wzajemnym zrozumieniu i współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Co w deklaracji?

W ramach podpisanej deklaracji potwierdzone zostały długofalowe zadania i kierunki rozwoju litewskiej spółki Orlenu - Orlen Lietuva. Dotyczą one wzajemnego wsparcia dla realizowanych bądź rozważanych inwestycji infrastrukturalnych po obu stronach oraz konstruktywnego podejścia i zrozumienia w kwestiach związanych z logistyką surowcową czy uwarunkowaniami regulacyjnymi na Litwie.

Deklarację wsparcia ze strony litewskiej otrzymały m.in. rozważane plany inwestycyjne Orlen Lietuva dotyczące przerobu ropy naftowej w rafinerii w Możejkach, w związku z z dostosowaniem do zaostrzających się norm środowiskowych.

W porozumieniu potwierdzone zostało także rozpoczęcie odbudowy linii kolejowej do Renge na Łotwie.

Jednocześnie - jak wskazał Orlen - strona litewska zadeklarowała możliwość poprawy konkurencyjności warunków transportu kolejowego.

Podpisane we wtorek ustalenia pomiędzy władzami Litwy i szefem Orlenu objęły także bieżące prace modernizacyjne, w tym w logistykę firmy. Strony uzgodniły także gotowość do współpracy w realizacji projektów transportu produktów ropopochodnych. Z kolei w odniesieniu do kwestii podatkowych strona litewska zapowiedziała otwartość i horyzontalne podejście do wniosków Orlen Lietuva.

"Memorandum jest bardzo istotne"

- To memorandum jest dla nas bardzo istotne, pozwala nam przemyśleć pewien kierunek działania, pozwala zabezpieczyć interesy PKN Orlen oraz państwa litewskiego - mówił Obajtek podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Skvernelisem. Dziękował też za otwarcie "możliwości negocjacyjnej" ws. kolei i realizacji budowy torów do Renge.

Obajtek, zwracając się do szefa litewskiego rządu prosił też o analizę budowy rurociągu do litewskiego naftoportu nad Morzem Bałtyckim. - Dołożymy wszelkich starań, aby zarówno interesy PKN Orlen jak i interesy państwa litewskiego współdziałały z sobą - podkreślił Obajtek.

- Deklaracja ta przyjmuje dalsze kierunki współpracy między rządem litewskim a spółką Orlen, a także możliwości modernizacji rafinerii w Możejkach w celu utrzymania jej konkurencyjności na rynkach światowych - mówił litewski premier.

Podkreślał też znaczenie spółki Orlen, wskazując, że wzmacnia ona bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Litwy, ale całego regionu. Skvernelis wyrażał też zadowolenie z coraz "intensywniejszego dialogu" z polskim rządem.

Spółka na Litwie

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie.

PKN Orlen kupił za 1,49 mld dol. w 2006 r. od Jukosu 53,7 proc. akcji litewskiej spółki Mażeikiu Nafta zarządzającej rafinerią w Możejkach, a następnie na mocy umowy z rządem Litwy nabył 30,66 proc. za ponad 852 mln dol. Po sfinalizowaniu sześć lat temu z rządem Litwy umowy kupna pozostałych 10 proc. udziałów i przeprowadzonym wykupie od drobnych inwestorów, płocki koncern ma obecnie 100 proc. akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 r. zmieniła nazwę na Orlen Lietuva.

W 2006 r. rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy naftowej do Orlen Lietuva, tłumacząc to awarią rurociągu Przyjaźń-Północ. W związku z tym surowiec do Orlen Lietuva dostarczany jest przede wszystkim tankowcami przez terminal morski w Butyndze, a także w części droga lądową - koleją.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane